ERP Yazılımları

Türkiye’de Kullanılan En İyi ERP Programı Nedir?

gAA==

Her ne kadar Kurumsal Kaynak Planlaması anlamına gelse de bir ERP programı, tüm kurumsal süreçlerin en verimli şekilde yönetilebilmesini amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik sistem ve programların tümünü altyapısında barındıracak şekilde geliştirilen bir yazılıma ERP programı denir. ERP çözümlerisahip oldukları altyapı sayesinde kurumdaki birimler arasında da tam bir koordinasyon sağlamaktadır. Şimdi bir ERP programının işletmelere sağlayacağı avantajlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

 • Bir ERP programı, işletmenize sağlayacağı tasarruf imkanları sayesinde maliyetlerizde önemli ölçüde azalmaya sebep olacaktır.
 • Tasarrufların artmasına ve maliyetlerin azalmasına bağlı olarak işletmenizin gelirlerinde de artış yaşanacaktır.
 • ERP çözümleri, kurumunuzun nakit yönetimini kolaylaştıracaktır.
 • Bir ERP programı ile daha az envantere ve dolayısıyla daha az personele ihtiyacınız olacaktır.
 • Tüm sipariş süreçlerini daha hızlı ve daha isabetli bir şekilde tamamlayabilmenizi sağlar.
 • Bir ERP programının, kurumunuzdaki bilgi ve süreç akışlarında sağlayacağı optimizasyon sayesinde hem üretkenlikte hem de müşteri hizmetlerinde iyileşme gerçekleşecektir.

ERP Programları Listesi

Bir ERP programı, işletmenizde yer alan her birim için farklı modüller sunar. Bu modülleri, tek bir bedeni besleyen damarlar olarak düşünebilirsiniz. Tüm bu modüller birbiriyle tamamen entegredir. Bu modüllerde yer alan işlenmiş verilerin tamamı da kurumunuzun bütünsel yapısına hizmet eder. ERP çözümleri, sahip olduğu modüller sayesinde bu birimlerin iletişim kültürlerini geliştirerek, kurumun bütünleşik veri tabanını yüksek koordinasyonla besler. Peki, en iyi ERP programlarının hangileri olduklarını hiç merak ettiniz mi? Öyleyse sizin için hazırlamış olduğumuz, Türkiye’de de kullanılan en iyi ERP programları listesine mutlaka göz atmalısınız. Haydi şimdi başlayalım.

DİA

ERP programları listemizin ilk sırasında tamamen yerli üretim olan DİA Yazılım yer almaktadır. DİA yazılım, yerli üretim ERP çözümleri arasında en iyi ERP programlarından birisidir. 2004 senesinde ODTÜ Teknokent’te geliştirilmiştir. DİA yazılımın çözüm sağladığı kuruluşların yelpazesi oldukça geniştir. KOBİ’lerin ve büyük ölçekli işletmelerin yanı sıra her türlü eğitim kuruluşundan devlet kurumlarına kadar çeşitli kuruluş ve organizasyonun yönetim süreçlerini kontrol etmeye yönelik çözümler sunmaktadır. Tamamen yerli olan DİA yazılım, çevrimiçi olarak bulut tabanlı ve modüler bir yapıda çalışır. Bu da DİA yazılımı oldukça düşük maliyetli bir ERP programı olarak öncelikli tercih sebebi yapmaktadır. Server ve donanıma ihtiyaç duymadan çalışabilmesinin maliyet açısından sağlamış olduğu avantajların yanı sıra mobil kullanımda da önemli imkanlar sunmaktadır. DİA yazılımın mobil sürümü de en az masaüstü sürümleri kadar stabil bir performans sağlayabilmektedir. Son derece basit ara yüzü sayesinde tüm iş süreçlerinizi bulunduğunuz her yerden 7/24 mobil olarak kontrol edebilirsiniz.

SAP

SAP yazılımı da Türkiye’de kullanılan en iyi ERP programları arasında yer almaktadır. Yazılım, neredeyse yarım asırlık bir tarihe sahiptir. SAP yazılımın temelleri 1973 senesinde Almanya’da atılmıştır. Bu tarihten itibaren yazılım, kendisini müşterilerinin ihtiyaçlarına göre geliştirmeyi sürdürmüştür. Bu sayede Almanya’da filizlenen SAP yazılım, daha da büyüyerek tüm dünya genelinde kullanılan en iyi ERP programlarından birisi haline gelmiştir. Modüler bir yapıya sahip olan SAP yazılımı, büyük ölçekli işletmelerin ilk tercihleri arasında yer aldığı için en iyi ERP programları listemize girmeye hak kazanıyor.

CANİAS

ERP programları listesinin bu basamağında yer alan Canias yazılımı, uluslararası olarak hizmet veren önemli yerli yazılımlardan birisidir. Tam 21 ülkede hizmet veren Canias, kullanıcılarına 11 farklı dilde destek verebilmektedir. Canias’ın kullanmış olduğu yazılım dili de tamamen kendileri tarafından geliştirilmiştir. Canias ERP programı kullanıcılarına geniş ölçüde özelleştirme olanakları da sağlamaktadır. Canias’ın sunmuş olduğu en önemli modülleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Üretim ve kapasite kontrol
 • Lojistik modülü
 • Fiili maliyetlendirme
 • Muhasebe ve finans
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • Müşteri ilişkileri yönetimi
 • Bakım-onarım yönetimi
 • Döküman yönetimi

WORKCUBE

En iyi ERP programları listesinin bu basamağında yer alan Workcube, tamamen web tabanlı olarak çalışan bir ERP programıdır. 2001 senesinde geliştirilen ve piyasaya sürülen yazılım bugün toplamda 14 farklı ülkede hizmet vermektedir. Tamamen müşteri odaklı bir tasarıma sahiptir. Kullanıcılarına sunmuş olduğu özelleştirme yetkisinin ise çok önemli avantajları vardır. Bu avantajlardan en önemlisi her sektöre yönelik özelleştirilebilmesidir. Kullanıcılarına bulut altyapısı sağlamaktadır. Fakat, dileyen müşteriler işletmelerinin kendi bulut veya server tabanlı altyapılarını da kullanabilmektedir.

IFS

ERP programları listesinde yer almaya hak kazanan bir diğer uluslararası yazılım da IFS’dir. IFS, 1983 senesinde kurulmuş bir şirkettir. Bu şirket aslında sadece ERP Yazılımı üreten bir şirket değildir. ERP yazılımlarının yanı sıra EAM, MRO ve FSM yazılımları da geliştirmektedirler. Ürettikleri çeşitli entegre Kurumsal İş Yazılımları sayesinde günümüzde 50’den fazla ülkede hizmet sunmaktadır. IFS genellikle global ölçekli üretim, dağıtım, bakım-onarım ve servis şirketlerine hizmet sağlamaktadır. Bu işlere yoğunlaşan hemen hemen her sektörden firmalar IFS yazılımlarını kullanabilirler.

UYUMSOFT

Uluslararası platformlarda sunmuş olduğu çözümler sayesinde en iyi ERP programları listesine girmeye hak kazanan bir diğer yerli yazılım da Uyumsoft’tur. Uyumsoft da modüler bir yapıya sahiptir. 45’ten fazla sektörde kullanıcılarına çözümler sunmaktadır. Uyumsoft, çeşitli veri tabanlarına ve iş modellerine sahiptir. Bu özelliği sayesinde hemen hemen her ölçekteki kurumlar ve organizasyonlar için ERP çözümleri ve iş sistemleri sağlayabilmektedir.

LOGO

Logo yazılım da önemli bir geçmişe sahiptir. Program 1984 senesinde geliştirilmiştir. Fakat bu tarihlerde programın geliştirilme amacı tamamen kişisel bilgisayarlara uygun uygulamalar üretmekti. İlerleyen süreçlerde Logo, iş sistemleri konusunda da çözümler sunabilecek yazılımlar geliştirmeye başladı. Bugün de dünya çapında yaygın olarak kullanılan en iyi ERP programları arasında yer alıyor. Modüler bir yapıya sahip olan Logo, kullanıcılarına belirli boyutlarda özelleştirme olanakları da sunmaktadır.

MİKRO

ERP programları listesinin bu basamağında yer alan Mikro yazılım, kullanıcılarına kendi ERP sistemlerini geliştirebilmeyi vaat ediyor. Yazılımın içerik ve özellikleri geniş çaplı özelleştirmelere açık bir şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede işletmeler ve organizasyonlar kendi büyüyüp gelişen ihtiyaçlarına göre ERP yazılımlarını tasarlayabilme imkanına sahip olacaklar. Mikro yazılım, Türkiye’de ise genel olarak KOBİ’lere hizmet sağlamaktadır.

NEBIM

Nebim, hem toptancıların hem de üreticilerin tüm iş süreçlerini baştan sona kontrol edip yönetebilmesini sağlayan bir ERP programıdır. Bu özelliği sayesinde de her sektörden geniş çaplı kullanıcı yelpazesine sahip olarak en iyi ERP programları listesine girmeyi başarıyor. Nebim, aynı zamanda, toptan ve perakende müşterilerinin isteklerini sayısal veriler üzerinden analiz ederek çözümler sunabiliyor.

AKINSOFT

Türkiye’de kullanılan en iyi ERP programları listesinde son olarak Akınsoft yazılımından bahsedeceğiz.  Akınsoft, ilk olarak 1996 senesinde geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüştür. Sunduğu iş sistemleri ve çözümleri sayesinde Türkiye genelinde geniş çaplı bir kullanıma sahiptir. Yazılım, kullanıcılarına sadece sınırlı alanlarda özelleştirme imkanları sağlamaktadır. Bu sayede modüler yapıda çalışan bu yazılımı belirli ölçeklerde ihtiyaçlarınıza göre özelleştirip tasarlayabilirsiniz. Akınsoft’un sunmuş olduğu iş sistemleri arasında 120’den fazla program bulunmaktadır. Bu da onu, Türkiye’nin en büyük yazılım arşivine sahip programı konumuna getirmektedir.