E-ticaret

Satış Takip Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Satış Takip Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Satış takip programı işletmelerin satış süreci yükünü azaltmaya yarayan bir uygulamadır. Bu program sayesinde işletmeler satış süreçlerini etkili bir biçimde organize edebilir, kolayca yönetebilir. Kolay ve can sıkıcı bir örnekle düşünelim; iş yerinizde koşuşturmacalı bir gün hakim çünkü mağazanızda stoklar yenilenmiş ve bir sürü yeni ürün gelmiş. Bu rutin döngü gözünüzü korkutabilir ve en ufak bir hata planları alt üst etmeye yetebilir. Bu hengamenin önüne geçmek için iki püf nokta vardır: Birincisi satış için takip programı kullanmak iken ikincisi tüm süreçlerin profesyonel bir şekilde yürütülmesi için Dia Yazılım hizmetinden yararlanmak.

Bizler de bu yazımızda sizlere satış hayatını kolaylaştıran takip programı nedir, firmanıza ne gibi faydalar sağlar anlatacağız. Keyifli okumalar!

Satış Takip Programı Nedir?

Program, satış süreçlerinizi etkin bir şekilde yürütmenize ve edinmeniz gereken tüm bilgiye sahip olmanızı sağlar. Mağazanız ister online ister fiziksel olsun satışlarınızdaki her adımı kolayca takip edebilirsiniz.

Aylık ve yıllık satışlarınızın takibini dijital ortamdan kolayca görebilirsiniz. Böylelikle hata payı da sıfıra inecektir. Eğer isterseniz daha detaylı analizler yaparak müşteri ve stok bazında satışlar da yapabilirsiniz. Takip programı sayesinde müşterilerinizin taleplerini anında görüntüleyebilir. En hızlı şekilde aksiyon alarak isteklerine cevap verebilirsiniz. Satış süreçlerinizi geleneksel yöntemlerden dijital ortama taşımak hem maaliyetlerinizi azaltacaktır. Hem iş stresini en aza indirecektir, hem hata payını neredeyse sıfırlayacaktır hem de artan zaman ve bütçenizi doğru yerlere yönlendirmenizi sağlayacaktır.

satis takip programi nedir

Satış Takip Programı Ne İşe Yarar?

Satış yönetiminin en etkin şekilde yürütülmesi firmaların her zaman arzuladığı bir durumdur. Takip programı ise tam olarak buna yarıyor. Böylelikle işletmeler, süreçlerini daha hızlı ve kolay yönetirken aynı zamanda verimliliklerini de arttıracaktır. Bu program aracılığı ile birçok firma çok daha az zaman ve enerji harcayarak daha verimli çalışma şartları oluştururlar. Satış takibi için harcanan zamanlar müşteri ilişkileri ve dijital reklam çalışmaları gibi alanlara yöneltilebilir.

Eski usul hesap defterleri ya da artık nispeten eski sayılan Excel üzerinden satış ve ürün takibi yapmak gibi günümüzde geleneksel atfedilen yöntemler, hem fazla zaman alır hem de zahmetlidir. Bu program aracılığı ile çalışanlarınızı uzun uzun satış takibi yapmaktansa çok daha verimli süreçlere yöneltebilirsiniz. Böylelikle hem süreçler hatasız işlemiş olur hem de iyileştirilen çalışma şartları müşteri ilişkilerine de pozitif bir şekilde yansır.

Satış takip programını kullanmanız için bazı sebepler şöyledir:

  • Ürün tedarik süreçlerinde hız kazanırsınız ve olası sorunların önüne geçersiniz,
  • Müşterilerin siparişleri sorunsuz ve hızlı bir şekilde teslim edilir,
  • Zaman ve giderden tasarruf elde edersiniz,
  • Teslim edilen yahut bekleyen siparişleri anlık olarak görüntüleme şansınız olur,
  • Tüm ekibin kolaylıkla kullanabileceği bir sistem verimlilik getirir,
  • Çalışanlarınızı sistem üzerinden takip ederek performans değerlendirmesi yapabilirsiniz.

satis takip programi ne ise yarar

Satış Takip Programı Avantajları

Stok yönetimi, satış, müşteri ilişkileri ve faturalandırma süreçleri birbiriyle entegre biçimde yönetilir, bu nedenle satış programı ile birçok süreci aynı anda etkin bir şekilde yürütme şansınız olur.

Stok yönetimini ürünlerinizi kategorize ederek yapabilirsiniz. Böylelikle stokta bulunan hangi ürün hangi müşteriye ne kadar satılmış ya da satılacak bilgisine sahip olur ve aynı zamanda kayıtlı müşterilerinizin geçmişe dönük satın alma davranışlarını inceleyebilirsiniz. Bu da, ürünlerinize ve ürünlerinizin hedef kitlesine dair bir görü kazanmanızı sağlar. Daha iyi bir görü ise daha etkin ve başarılı bir rekabet demektir.

Diğer yandan müşterilerinizin ihtiyaçlarını net bir şekilde görerek analiz edebilirsiniz. Buna bağlı olarak çıkardığınız bir stok yönetimi planı ile alım satım süreçlerinizi gözden geçirip hangi ürün ve hizmetleri önceliklendirmeniz gerektiğini ve hangi ürünü hangi pazarda satmanın daha rasyonel olacağını görebilirsiniz.

Örneğin; toptan satışları olan bir tekstil firmasına sahipsiniz ve perakende satış yapan birçok müşterinize satış yapıyorsunuz. Takip programı ile hangi müşteriye hangi dönemde daha çok satış yaptığınızı görebilirsiniz. Bunları görmek ise size şöyle görüler kazandırır:

  • Müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlayabilir ve hızlı cevap verebilirsiniz,
  • Talebe göre stoklarınızı gözden geçirebilirsiniz,
  • Pazar trendlerini takip etme şansınız olur,
  • Kolay ve hızlı bir biçimde fatura kesebilirsiniz.

Satış takip programının bir diğer kolaylığı ise ürün yönetimi yaparken barkodlu satış sistemi kullanabiliyor olmanızdır. Böylelikle ürünlerinize ait ürün numaraları ile barkodlu stok takibi yapabilirsiniz.

Dia Kolay Sipariş Takibi

Satış programlarının önemini artık anladığımıza inanıyorum. Hızlı ve kolay bir biçimde tüm süreçleri etkin bir şekilde yürütür, sektörel çözümler geliştirebilirsiniz.

Diğer yandan DİA kolay sipariş takibi ile etkinliğinizi bir seviye daha ileri taşıyabilirsiniz. Siparişin alınması, hazırlanması, teslim edilmesi gibi süreçler zaman zaman çok yoğun ve bunaltıcı bir hal alabiliyor. Yoğun ve bunaltıcı zamanlar ise süreçlerin karmaşıklaştığı ve hata payına en açık olan zamanlardır. Müşteri sipariş talebinin birden yükselmesi gibi durumlarda siparişler karışabilir, gecikebilir ve stoklar bitebilir.

Bu gibi durumların önüne geçmek ve olası aksaklıkların en başından önlenmesini sağlamak için DİA sipariş takip programları oldukça rağbet görmektedir. Çünkü DİA takip programı ile müşterilerinizin siparişlerininin istediğiniz zaman istediğiniz herhangi bir cihazdan kontrolünü sağlayabilirsiniz.