ERP Yazılımları

Restoran Yönetimi Nedir?

2Q==

Bu yazımızda sizlerle restoran yönetimi nedir sorusunun cevabını paylaşıyor olacağız. Ayrıca restoran yönetiminin bir restoran yönetimi sistemi ile olan ilişkisini de derinden irdeleyeceğiz. Restoran yönetimi de günümüzün teknolojik koşullarının sunduğu olanaklar sayesinde her işletme yönetimi gibi tamamen dijital ortamlara taşınmış durumda. Yani artık restoranınızla ilgili her süreci manuel olarak değil de dijital ortamlar üzerinden takip edebilirsiniz. İşte dijital dünyanın sunmuş olduğu pratik çözümleri ve kolaylıkları restoran yönetimi süreçlerine taşıyan yazılımlara restoran yönetimi sistemi adı veriliyor. Bir restoran yönetimi sisteminden daha verimli bir şekilde yararlanmak için ise ERP Yazılımı ile entegre edilmiş sistemlerin tercih edilmesi de oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Yazımızın ilerleyen kısımlarında bir restoran yönetimi sisteminin işletmelere sağlayacağı avantajlardan bahsedeceğiz. Fakat bu konuya geçmeden önce ise restoran yönetimi nedir sorusunu daha detaylı bir şekilde cevaplayalım.

Restoran Yönetimi Nedir?

Restoran yönetimi nedir? Restoran yönetimi, restoranlara özel iş süreçlerini aktif bir şekilde yöneterek işletmenin verimini ve karlılığını maksimize etmeyi amaçlayan iş süreçleridir. Restoran yönetimi paket servis, self servis, salon ve masa yönetimi, garson takibi, otel entegrasyonu ve tahsilat sistemi gibi birçok sürece hakim olarak işletmenin verimini artırmayı amaçlar. Bu süreçler gibi bir restorana özel iş süreçlerinin tamamına hakim olarak restorana ait operasyonel süreçlerin daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi restoran yönetimi sayesinde mümkün hale gelmektedir. Günümüzde bu süreçleri manuel yöntemlerle uygulayabilmek son derece zor ve vakit alıcı olabilmektedir. Aynı zamanda restoran yönetiminin manuel yöntemlerle gerçekleştirilmesi birçok karışıklığa sebep olarak hatalara da meydan verebilmektedir. Bu sebeple günümüzün dijital teknolojileri restoran yönetimi konusunda da işletmelerin yanında olmaktadır.

Restoran Yönetim Sistemi

restoran yonetim sistemi
Restoran Yönetim Sistemi

Bir restoran yönetimi sistemi ile işletmenize ait birçok iş sürecini gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçler arasında sipariş yönetimi ile organizasyon takibi başı çekmektedir. Bir restoran yönetimi sistemi ile yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değildir. Restoran yönetimi sistemleri çok daha farklı iş kalemlerinde de işletmelere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu iş kalemleri arasında vardiya yönetimi ile performans takibi en önemli kalemler olarak öne çıkmaktadır. Bir restoran yönetimi sistemi, restoranların ihtiyaçlarına göre büyük ölçüde özelleştirilebilir. Dileyen restoranlar tüm restoran yönetimi sistemini tamamen bulut tabanlı bir şekilde kurdurabilme olanağına sahiptir. Bunun yanı sıra yine dileyen işletmeler sabit çalışma prensibine sahip sistemlerden faydalanabilirler.

Bir restoran yönetimi sisteminin işletmelere sunmuş olduğu en büyük avantajlar sipariş yönetimi ve rezervasyon süreçlerinde kendisini göstermektedir. Restoran yönetimi sistemleri sayesinde bu süreçler gibi birçok iş süreci maksimum verime kavuşturulabilir. Restoran yönetimi sistemleri sipariş takibi, paket servis yönetimi ve rezervasyon işlemlerinde gerçekleşebilecek hata olasılıklarını neredeyse sıfıra indirmektedir. Bu da işletmenizin verimini, hızını ve hizmet kalitesini büyük ölçüde artıracak bir etki yaratacaktır. Restoran yönetimi sistemlerinin işletmelere sağlamış olduğu bir diğer önemli avantaj da son derece kolay entegrasyon sağlayabilmeleridir. Restoran yönetimi sistemleri, işletmenizde kullanmakta olduğunuz diğer sistemlerle son derece kolay ve sorunsuz bir şekilde entegre edilebilirler. Bu sistemlerin sipariş takibi, rezervasyon yönetimi ve raporlama sistemlerindeki hata payını neredeyse sıfıra indirebilmesini sağlayan en önemli özelliği de tam olarak budur.

Restoran Yönetim Programı

restoran yonetim programi
Restoran Yönetim Programı

Bir restoran yönetim programının kullanılması son derece kolaydır. Restoran yönetim programları son derece hızlı ve pratik bir dokunmatik satış ekranı sağlamaktadır. Çoğu restoran yönetim programı sınırsız sayıda salon ve masa tanımlayabilmeye olanak sağlamaktadır. Bu programlar sayesinde kolayca salonlara özel tanımlar da yapabilirsiniz. Bir restoran yönetim programının sahip olması gereken en önemli özelliklerden bir tanesi de menü gruplarını ve ürünleri tanımlama özelliğidir. Bu programlar restoranda çalışmakta olan garsonların takibini yapabilme konusunda da büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Restoran yönetim programları sayesinde ikram ve indirim takiplerini de manuel sistemlere göre çok daha pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Restoran yönetim programlarının sağladığı en büyük avantajlardan birisi de ayrı ayrı hesap tutabilme imkanı sağlamasıdır. Bu programlar çoğu zaman aynı masada bulunan bir düzine kadar müşterinin her biri için farklı hesap tutabilme olanağı sağlar. Restoran yönetim programları için en önemli kriterlerden birisi de ödeme işlemlerinde karşımıza çıkmaktadır. Bir restoran yönetimi programında her döviz biriminden nakit ödemeler alabileceğiniz gibi her postan ayrı ayrı takip gerçekleştirmek suretiyle kredi kartlarıyla da ödemelerinizi kolayca tahsil edebilirsiniz. Aynı zamanda hem parçalı tahsilat olarak bilinen ödeme yöntemleri hem de açık hesap ödeme yöntemleriyle bu programlar üzerinden ödeme tahsil edebilirsiniz.

Restoran Personel Yönetimi

restoran personel yonetimi
Restoran Personel Yönetimi

Bir restoranın başarısını, verimliliğini ve hizmet kalitesini etkileyen en önemli dinamiklerden birisi de restoranda çalışan personellerdir. Restoranda çalışan personellerinizin performansları, işletmenizin başarısına doğrudan etki eden en önemli faktörlerdendir. Bu konuda işletme sahiplerinin yapabileceği tek şey ise personel yönetiminde profesyonel bir anlayış sergilemektir. Personel yönetiminde daha profesyonel bir anlayışla hareket etmeyi amaçlayan işletmelerin en büyük yardımcıları da bir restoran yönetim programı olmaktadır. Restoran yönetimi programınıza entegre bir şekilde çalışan bir personel yönetimi modülü sayesinde işletmenizdeki personellerle ilgili tüm süreçleri daha aktif bir şekilde takip edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse personel yönetimi sayesinde garson takibi işlemlerinizi garson kartları açarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede vardiyası dolmuş olan garsonlarınızı pasif duruma getirebilirsiniz. Böylece restoranda çalışmayan garsonlar sipariş alırken sistemde gözükmeyecektir. Bu yolla her bir sipariş kalemi için farklı garsonlar tanımlayabilirsiniz. Böylece restoranınızda çalışan garsonlardan hangilerinin daha çok satış yaptıklarını ve adisyon kestiklerini kolayca takip edebileceksiniz. Bununla birlikte personel yönetimi modülü sayesinde garson ciro takibini grafiksel verilerin yer aldığı bir ekran üzerinden de takip edebilirsiniz.

Profesyonel Restoran Yönetimi

Yazımızda restoran yönetimi nedir sorusunu detaylı olarak cevapladık. Şimdi de sizlere profesyonel restoran yönetimi hakkında daha fazla bilgi verelim. Profesyonel bir restoran yönetimi amaçlayan işletmeler için olmazsa olmaz tek şey bir restoran yönetimi sistemidir. Peki kullanmakta olduğunuz restoran yönetimi sistemi daha profesyonel bir yönetim için sizlere ne gibi imkanlar sağlamaktadır? Bir restoran yönetimi sisteminde daha profesyonel bir yönetim sağlayabilmenize yardımcı olacak çok sayıda modül bulunmaktadır. Bu modülleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Salon ve masa yönetimi modülü sayesinde sınırsız sayıda salon açabilir ve yine her salonda istediğiniz kadar masa açabilirsiniz.
  • Self servis modülü ise self servis satışlarınızı profesyonel bir şekilde yürütebilmenize yardımcı olacaktır.
  • Caller ID uyumlu bir paket servis modülü sayesinde daha hızlı ve daha sorunsuz bir paket servis hizmeti sağlayabilirsiniz.
  • Garson takibi modülü garson kartları açabilme ve garson şifresi tanımlayabilme imkanı sağlamaktadır.
  • Android ve iOS uyumlu mobil restoran modülü kullanıcılarına son derece gelişmiş bir ara yüz sunmaktadır.
  • Tahsilat sistemi modülü ile direkt tahsilat ve parçalı tahsilat yöntemleriyle kolayca ödeme alabilirsiniz.
  • Otel entegrasyonu modülü ise tahsilat sistemlerinizi otel programlarınızla entegre edebilmenize olanak sağlar.
  • Ödenmezler modülü ile ödenmez kartları açarak ödenmez fişleri düzenleyebilirsiniz.
  • Profesyonel bir restoran yönetim sisteminde ikramlar ve indirimler modülü de bulunmaktadır.
  • Adisyon bölme modülü sayesinde bir masada oturan farklı müşterileriniz için ayrı ayrı hesap takibi gerçekleştirebilirsiniz.