ERP Yazılımları

Proforma Fatura Nedir? Nasıl Düzenlenir?

Bu yazımızda sizlerle proforma fatura nedir ve proforma fatura nasıl düzenlenir sorularının cevaplarını paylaşıyor olacağız. Proforma terimi hazırlanacak olan resmi nitelikteki bir belgenin nezaketen ve formalite icabı oluşturulan resmi nitelikte olmayan bir ön sürümünü ifade etmek için kullanılır. Bu bağlamda proforma fatura nedir sorusunu bu ifade kapsamında açıklayabiliriz. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere proforma fatura terimi de resmi nitelikte olmayan bir ön fatura şeklinde ifade edilebilir. Proforma fatura, işletmeler ve kurumlar arasında gerçekleştirilecek olan alışverişe dair nezaketen düzenlenen bir teklif faturasıdır. Proforma faturalar formalite icabı düzenlenen ve resmi olmayan faturalar olduklarından yasal ve mali yükümlülük de taşımazlar. Bir proforma faturanın kesilmesi herhangi bir ödeme işleminin gerçekleştirilmesine sebep olacak mal sevkiyatı veya hizmet sağlanmasının gerçekleştirileceği anlamına gelmez. Proforma faturaların en büyük faydayı sağladığı sektör ise ithalat ve ihracat sektörleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sektörlerde gerçekleştirilmesi planlanan söz konusu ticari faaliyetlere yönelik bir teklif faturası şeklinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple günümüzde birçok ERP Yazılımı muhasebe modülü de bir proforma fatura düzenleyebilmenize olanak sağlamaktadır.

Proforma Fatura Nedir?

Proforma fatura nasıl düzenlenir sorusuna cevap vermeden önce proforma fatura nedir sorusunu daha detaylı bir şekilde inceleyerek yazımıza devam edelim. Yazımızın önceki bölümlerinde de bahsetmiş olduğumuz üzere proforma faturalar, ticari faturaların yerini tutan olmazsa olmaz fatura tipleri değildirler. Bu faturaların en önemli işlevleri hem alıcıların hem de satıcıların kendi iş süreçlerini çok daha etkin bir şekilde sürdürebilmelerine katkı sağlamalarıdır. Bu bağlamda proforma faturalar alıcı ve satıcı tarafların kendi iş süreçlerini daha hızlandıracak nitelikte özelleştirilebilme imkanına da sahiptir. Peki proforma faturaların amaçları nelerdir? Proforma faturalar alıcı ve satıcı taraflar arasında gerçekleştirilmesi karara bağlanmış olan ticari anlaşmaların ilerlemesini daha pratik bir hale getirmeyi amaçlar. Buradan da anlaşılacağı üzere bir proforma fatura, üzerinde anlaşma sağlanan veya sağlanması planlanan herhangi bir ticari faaliyete dair süreçleri hızlandırmak amacıyla düzenlenen bir ön taslaktır. Proforma faturalar, faturanın düzenlenme sebebi olan ticari faaliyete dair; işin niteliği, miktarı, fiyatı ve ilgili süreçleri belirtme amacı taşıyan ve resmi nitelikte olmayan bir ön taslaktır.

Proforma Fatura Neden Düzenlenir?

Proforma Fatura Neden Düzenlenir?

Proforma fatura nedir konusunda aklımıza takılan herhangi bir nokta kalmadıysa şimdi de bu faturaların neden düzenlendiklerini daha net bir şekilde açıklamaya geçebiliriz. Proforma faturalar, resmi nitelikte olmadıklarından dolayı öncelikli amaçları söz konusu ticari faaliyetlere yönelik iş süreçlerini hızlandırmaktır. Fakat kimi proforma faturalar anlaşma sağlanması halinde kolayca resmi bir faturaya dönüştürülebilecek şekilde de düzenlenebilirler.

Proforma faturaların öncelikli amacı ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için yapılacak tekliflere yönelik nezaketen bir ön taslak sunmaktır. Bununla birlikte proforma faturalar ticari faaliyetleri belirli bir plan dahilinde hızlandırarak yürütmek amacıyla da hazırlanabilirler. Günümüzde birçok ticari faaliyetin gerçekleşebilmesi için birtakım izinler alınması gerekmektedir. Bununla birlikte yine aynı şekilde birçok ticari faaliyette anlaşmaya varıldığını ifade etmek amacıyla resmi anlaşmalar imzalanmadan ön ödeme işlemleri gerçekleştirilmektedir. İşte tam olarak bu gibi durumlar amacıyla da proforma faturalar düzenlenebilmektedir. Haydi şimdi de proforma fatura nasıl düzenlenir sorusuyla yazımıza devam edelim.

Proforma Fatura Nasıl Düzenlenir?

Proforma Fatura Nasıl Düzenlenir?

Yazımızda proforma fatura nedir sorusunu tüm detaylarıyla açıklayarak sizleri konu ile ilgili aydınlatmayı amaçladık. Ayrıca proforma faturalarının amaçları hakkında da birçok bilgi verdik. Peki proforma fatura nasıl düzenlenir? Bir proforma fatura düzenlemek için öncelikle temiz görünümlü hazır bir şablona ihtiyacınız olacak. Eğer temiz görünümlü şablonunuz hazırsa proforma fatura nasıl düzenlenir sorusunu adım adım yanıtlamaya geçiyoruz. Proforma fatura düzenleyebilmek için sırasıyla şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

 • Hazırlayacak olduğunuz proforma faturanızın sağ üst köşesine proforma numarasını ve tarihini yazın.
 • Sol üst köşeye ise satıcı ve alıcı tarafları yazın.
 • Proforma faturaların orta bölümüne gövde adı verilmektedir. Bu bölümde proforma faturanın düzenlenmesine sebep olan söz konusu mal ve hizmetler yer almaktadır.
 • Son olarak da düzenlemiş olduğunuz belgenin üzerine proforma fatura ibaresini eklemeniz gerekmektedir.

Proforma Fatura Özellikleri

Proforma faturaların bilinmesi gereken en önemli özellikleri arasında bu belgelerin resmi nitelikte olmamaları ilk sırada yer almaktadır. Proforma faturalar Maliye Bakanlığı’nın ilgili usullerine tabi olan resmi nitelikteki faturalar değillerdir. Bu bağlamda proforma faturaların herhangi yasal bir hükmü bulunmaması dolayısıyla damga vergisi gibi süreçlere de tabi olmamaktadırlar. Bu faturalar çoğu zaman resmi nitelikteki faturalarla birebir olacak şekilde düzenlendiklerinden, üzerlerinde mutlaka proforma fatura ibaresi yazmalıdır.

Proforma Fatura Nasıl Hazırlanır?

Proforma Fatura Nasıl Hazırlanır?

Proforma fatura hazırlamak için matbaalarda basım yaptırabilirsiniz. Bununla birlikte eğer proforma faturanızı kendiniz hazırlamak istiyorsanız bir antenli kağıt edinerek proforma fatura nasıl düzenlenir ara başlığımızda açıklamış olduğumuz yönergeleri takip edebilirsiniz. Ticaret ve vergi hukuku ile ilgili kanuni hükümlerde bir proforma faturanın nasıl hazırlanacağına dair herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Bu sebeple proforma faturalar, tarafların ilgili iş süreçlerini hızlandıracak bir şekilde geniş çaplı olarak özelleştirilebilirler. Bunun yerine birçok kurum da proforma faturaları resmi faturalar ile birebir benzerlikte hazırlamayı tercih edebilmektedir.

Proforma Faturada Olması Gerekenler

Proforma faturaların hiçbir yasal ve mali yükümlülük taşımadıklarını belirtmiştik. Peki bu faturalar ne işe yararlar? Proforma faturalar ne gibi amaçlarla düzenlenirler? Proforma faturalar satıcı firma tarafından alıcı tarafı bilgilendirmek amacıyla birçok detayla birlikte düzenlenen bir ön fatura niteliğindedir. Proforma faturaların üzerinde yer alan bu detaylı bilgileri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Faturanın düzenlenme tarihi
 • Faturanın düzenlenmesine sebep olan söz konusu mal ve hizmetlerin cinsi
 • Faturanın düzenlenmesine sebep olan söz konusu mal ve hizmetlerin miktarları veya süresi
 • Faturanın düzenlenmesine sebep olan söz konusu mal ve hizmetlerin hem TL cinsinden hem de döviz cinsinden fiyatı
 • Malların menşei ve ambalaj özellikleri
 • Teslimat şekli
 • Ödeme şekli
 • Yüklenme tarihi
 • Nakliye özellikleri
 • Alıcı ve satıcı taraflara ait firma veya isim, soy isim bilgileri, adres ve iletişim bilgileri
 • Navlun ve sigorta prim tutarları
 • Proforma faturayı düzenleyen kişinin imzası