E-ticaret

Online Satış Sitesi Kurmak İsteyenler İçin Öneriler

2Q==

Online satış sitesi kurmak artık birçoğumuz için uzak bir fikir değildir. Hatta son dönemlerde arama motorlarında gerçekleştirilen en popüler aramalardan birisi e ticaret sitesi kurmak istiyorum cümlesidir. Bunun sebebi ise online satış sektörünün yakın zamanda göstermiş olduğu hızlı büyümedir. Online satış sektörünün bu hızlı büyümesine etki eden birçok faktör vardır. Bu faktörler arasında en önemlileri ise internet teknolojilerinin gelişmesi ve güvenlik konusundaki eksikliklerin büyük ölçüde giderilmiş olması yer almaktadır. Online ticaretin göstermiş olduğu bu büyük ve hızlı atılımın altında yatan bir başka sebep daha vardır. Bu sebep, global ölçekte yaşanan pandemi kısıtlamalarının ticaret üzerindeki etkileridir. Covid pandemisi sebebiyle uygulanan tedbirler ve kısıtlamalar insanları online alışveriş yapmaya sevk etmiştir. Hatta, bu süreçte çoğu zaman insanların online alışveriş yapmaktan başka bir seçeneği de olmamıştır. Yani, bir bakıma pandemi süreci, zaten gelişmekte olan online ticaret üzerinde bir katalizör etkisi yaratarak bu süreci hızlandırmıştır. Bunun sonucunda, online alışverişin sunduğu fırsatlar online satış sitesi kurmak konusunda birçok insanı cesaretlendirmiştir. Bu süreçte gerçekleşen online satış başarı hikayeleri de bu insanlara aynı zamanda bir ilham kaynağı olmuştur.

Bir E-Ticaret Platformu Seçin

Siz de Google üzerinde şimdiye kadar bir e ticaret sitesi kurmak istiyorum şeklinde herhangi bir arama gerçekleştirdiniz mi? Eğer bunu yaptıysanız, aradığınız cevapları tam olarak burada bulabileceğinizden emin olun. Fakat, başlamadan önce şunu da belirtmek gerekir ki, E Ticaret Danışmanlığı sunan profesyonel bir ajans, online satış sitesi kurmak sürecinde size her türlü desteği sağlayabilecektir. Öyleyse haydi şimdi online satış sitesi kurma sürecinde size yardımcı olması amacıyla hazırlamış olduğumuz rehberimize başlayalım.

Bir online satış sitesi kurmak için her şeyden önce bir e-ticaret platformuna ihtiyacınız olacak. Bunun için, internet üzerinde marka yüzünüzü en doğru şekilde yansıtabilecek bir platform seçmelisiniz. Bu tercihi yaparken, platformun size sağlayacak olduğu e-ticaret özellikleri de oldukça önemlidir. Çünkü bu özellikler e-ticaret faaliyetlerinizi sorunsuz bir şekilde ve aksatmadan yürütebilmeniz konusunda kritik önem taşımaktadır. Aynı zamanda bu özellikler size, e-ticaret faaliyetleriniz üzerinde tam kontrol sağlama konusunda da iyi bir performans sağlayabilmelidirler. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarınıza uygun bir e-ticaret platformu seçtiyseniz, online satış sitesi kurma konusunda ilk adımı attınız demektir.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Online satış sitesi kurma aşamasında öncelikli olarak karar vermeniz gereken en önemli detaylardan birisi de hedef kitlenizi belirlemektir. Yani, bir “e ticaret sitesi kurmak istiyorum istiyorum” diyorsanız kimlere satış yapacağınızı da belirlemelisiniz. Çünkü, satış yapacağınız kitle, kurmak istediğiniz online satış sitesinde yer alacak birçok dinamiği de etkileyecektir. Bu dinamiklerin en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ürünlerinizi satacağınız kitle her şeyden önce, e-ticaret platformunuzda yer alacak ürün çeşitliliğini belirleyecek olan en önemli faktördür.
 • Bunun yanı sıra kuracağınız online satış sitesinin tasarımını da hedef kitlenize göre belirlemelisiniz.
 • Hedef kitlenizin önemli ölçüde etkileyeceği faktörlerden birisi de pazarlama yöntemleridir.
 • Ürünlerinizin pazarlama stratejilerinde olduğu gibi gönderim yöntemlerini de hedef kitlenizin niteliklerini göz önünde bulundurarak belirlemeniz gerekecektir.

İnternet Üzerinden Ne Satacağınızı Seçin

Online satış sitesi kurmak için iyi bir hedef kitle çalışması yaparak satış yapacağınız kitleyi de belirlediniz. Peki onlara ne satacaksınız? Bir e ticaret sitesi kurmak isteyen çoğu kişi, hedef kitle araştırması yapmadan satacakları ürünleri belirleme hatasına düşer. Yani süreç genelde “e ticaret sitesi kurmak istiyorum” ve e ticaret sitesini kurmaya başladım, ürünlerimi seçtim” şeklinde ilerler. Fakat, başarılı bir online satış sitesi kurmak için gereken en önemli şey insanların ürünlerinizi satın almalarıdır. Yani yapacağınız araştırmayla, hedef kitlenizin en fazla satın aldıkları ürünleri tespit ederek, e-ticaret platformunuzda o ürünlere öncelik vermelisiniz. Bu aşamada, e ticaret sitesi kurmak isteyenler için anahtar stratejimizi kısaca şu şekilde özetleyebiliriz: Platformunuzda satacağınız ürünleri siz değil, hedef kitleniz belirler.

Sitenize Bir Ödeme Sağlayıcısı Bağlayın

Online satış sitesi kurma sürecinde hedef kitlenizi belirlediniz. E-ticaret platformunuzda satacağınız ürünleri de bu hedef kitlenize göre seçtiniz. Buraya kadar her şey oldukça yolunda. Fakat, online alışveriş konusunda insanların en fazla tedirginlik duydukları konuların başında ödeme işlemleri gelmektedir. Bu sebeple, internet üzerinden yapılacak alışverişlerde ödeme güvenliğini sağlamak, e-ticaret platformunuzun itibarı açısından hayati bir öneme sahiptir. Bu yüzden, online ödeme işlemlerini sorunsuz bir şekilde yürütebilecek güvenilir bir ödeme sağlayıcısı ile anlaşmaya önem verin. Güvenilir bir ödeme sağlayıcısıyla anlaştıktan sonra bu konuda yapacağınız ilk şey ödeme yöntemlerine karar vermek olmalıdır. Müşterilerinize birden fazla ödeme seçeneği sunmak onları fazlasıyla memnun edecektir. Bu konuda onlara sunabileceğiniz başlıca ödeme seçeneklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kredi kartları ve banka kartları yoluyla ödeme
 • Dijital cüzdanlar yoluyla ödeme
 • Banka havale işlemlerinden ödeme yapma
 • Yüz yüze veya bir diğer tabiriyle kapıda ödeme imkanı
 • Şimdi al, sonra öde

Markanıza İsim Verin ve Bir Domain Alın

Bir e ticaret sitesi kurmak istiyorsanız ve bu aşamaya kadar sıralamış olduğumuz adımları tamamladıysanız, online satış sitesi kurma sürecini neredeyse tamamlamışsınız demektir. Çünkü, online satış platformunuzu kurmak için geriye sadece ona harika bir isim belirlemek ve güzel bir tasarımla potansiyel müşterilerinize sunmak kaldı. Bu aşamada e-ticaret platformunuz için güzel ve akılda kalıcı bir marka ismi belirleyin. E-ticaret platformunuz için satışını yapmış olduğunuz ürünlerinizle alakalı eşsiz bir isim yaratın. Daha sonra, bu marka isminizle birebir eşleşecek profesyonel bir domain satın alın.

Sitenizi Satış Odaklı Tasarlayın

Bu aşamada online vitrininizi, ürünlerinizi en iyi şekilde yansıtacak bir tasarımla müşterilerinize sunmalısınız. Aynı zamanda bu tasarımın satışa dönüştürme bakımından en iyi şekilde optimize edildiğinden de emin olun. E-ticaret platformunuzun başarılı bir tasarıma sahip olması için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bunun için bir e-ticaret web sitesi şablonu kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, satacağınız ürünleri netleştirmek de e-ticaret platformunuzun tasarımı konusunda size kolaylık sağlayacaktır. Artık, güçlü ve harekete geçirici eylem çağrılarıyla web sitenizin satış odaklı tasarımını kuvvetlendirebilirsiniz.

Güçlü Bir Marka Stratejisi Oluşturun

E ticaret sitesi kurmak isteyen birisi olarak bu amacınızı gerçekleştirmiş durumdasınız. Buradan sonra ise kurmuş olduğunuz e-ticaret sitesinin markalaşma sürecini doğru yöneterek onu daha tanınır hale getirmelisiniz. Bunu başarabilmek için etkili bir markalaşma stratejisi oluşturmalı ve uygulamalısınız. E-ticaret sitenizin markalaşma yolculuğunu başarıyla tamamlama konusunda başlıca olarak özen göstermeniz gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İşletmeniz için alakalı ve akılda kalıcı bir isim belirleyin.
 • Markanızın logosunu bu ismi göz önünde bulundurarak tasarlayın.
 • Web sitenizde ve ürün tanıtımlarınızda kullanmış olduğunuz renk tonlarını özenle seçin.

Pazarlama Kampanyalarınızı Başlatın

Her şeyi tamamladığınıza göre artık pazarlama kampanyalarınızı başlatarak piyasaya dört bir koldan etkili bir giriş yapabilirsiniz. Pazarlama kampanyalarınızı belirlerken sosyal medya kanallarından faydalanarak maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Sosyal medya kanallarındaki işletme hesaplarınızdan düzenleyeceğiniz yarışmalarla ücretsiz bir şekilde markanız için etkili bir reklam kampanyası yürütebilirsiniz. Google reklamlarını kullanmak da markanız için etkili bir reklam kampanyası olabilir. Bunun yanı sıra SEO optimizasyonuna önem vererek de web sitenizi arama motorlarında daha üst sıralara taşıyabilirsiniz.