ERP Yazılımları

Muhasebe Yazılımı Konusunda Neden Ucuza Kaçmamalısınız?

Z

Muhasebe süreçleri her kurum ve işletme için hayati bir öneme sahiptir. Bu sebeple her ölçekten birçok organizasyon, muhasebe işlemlerini bu işler için özel olarak geliştirilmiş muhasebe yazılımlarına emanet etmektedir. Muhasebe yazılımlarının önemini daha iyi bir şekilde anlayabilmek adına muhasebe süreçlerinin işletmeler ve kurumlar için ne ifade ettiği üzerinde biraz daha duralım.

Muhasebe süreçleri, her işletme ve kurum için hayati önem arz eden organlardan birisidir. Muhasebe işlemleri o kadar önemlidir ki birçok işletme için bu süreçlerde meydana gelebilecek en ufak bir hatada dahi telafisi mümkün olamayacak hasarlar ortaya çıkabilir. Peki muhasebe neden bu kadar önemlidir? Muhasebe, kurumların ve şirketlerin tüm finansal faaliyetlerini periyodik olarak kayıt altına alan işlemlere verilen isimdir. Muhasebe işlemleri firmaların finansal faaliyetlerini kayıt altına almakla kalmaz. Aynı zamanda bu faaliyetlerin tamamını kategorilere ayırarak raporlar. Daha sonra ise bu raporlar üzerinden kurumların finansal pozisyonlarına dair analizler gerçekleştirerek gerçekleşme olasılığı yüksek ön görülerde bulunur. Bu sistem finansal faaliyetlerde bulunan her kurum için finansal varlıklarını uzun vadede dengeli bir şekilde sürdürebilmeleri adına büyük önem arz eder. Ticari kurumlardaki para akışını, kurumun tüm doku ve organlarını besleyen kan dolaşımı olarak düşünürsek muhasebeyi de bu kan dolaşımının gerçekleştiği hayati damarlar olarak tarif edebiliriz.

Seçeceğiniz Muhasebe Programı Nasıl Olmalı?

Muhasebe programları günümüz iş dünyadaki iş gücünün ayrılmaz bir unsurudur. Bu bağlamda kurumunuzun işleyişine uygun bir muhasebe programı sayesinde hem iş takibinizi hem de müşteri takibinizi olabildiğince hızlandırabilirsiniz. İşletmeniz için uygun bir muhasebe programı belirlerken sahip olması gereken bazı özelliklere de ayrıca önem göstermelisiniz. Bu konuda dikkat göstermeniz gereken en önemli özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Seçeceğiniz muhasebe programı, kurumunuzun tüm operasyonel süreçleri ile tam entegre bir şekilde çalışabilecek bir tasarıma sahip olmalıdır.
  • Benzer şekilde işletmeniz için tercih edeceğiniz muhasebe programı da iş yoğunluğunuza uygun bir şekilde işlevsellik sağlamalıdır.
  • Kurumunuz için tercih etmeniz gereken işlevsel bir muhasebe programı randevularınızı kaydetmelidir.
  • İşletmeniz için tercih etmeniz gereken işlevsel bir muhasebe programı ise banka işlemlerinizi takip edip kayıt altına almalı ve kasa-banka giriş çıkışlarını kontrol etmelidir.
  • Muhasebe programları kurum ve firmalara ait tüm alacak ve verecek süreçlerini takip etmeli, ayrıca çek ve senet gibi işlemleri de kayıt altına alabilmelidir.

Ucuz Muhasebe Yazılımlarının Verdiği Zararlar Nelerdir?

Ucuz muhasebe yazılımları, işletmelerin ve kurumların finansal yönetimlerinde aksamalara ve telafisi mümkün olamayacak hatalara sebep olabilmektedir. Bununla birlikte titizlikle takip edilip kayıt altına alınması gereken günlük cari hareketler, çek, senet, fatura ve stok takibi gibi süreçlerde işlerinizi aksatacak hatalara sebebiyet verebilir. Tüm işletmelerde ve kurumlarda, kurum bünyesine satın alma yoluyla girecek her türlü malzeme, ürün veya hizmetin eksiksiz bir şekilde kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu durum uzun vadede meydana gelebilecek nakit sıkıntısının önüne geçmek adına hayati bir önem taşımaktadır. Ucuz muhasebe programları, genel olarak bu tip ufak tefek gider kalemlerini kayıt altına alabilecek uygun donanımlara sahip değildir. Ucuz muhasebe programlarının bir diğer büyük dezavantajı ise dijital dönüşüm uygulamalarında belirgin bir şekilde hissedilmektedir. Bu tür ikinci hatta üçüncü sınıf muhasebe programlarının birçoğu e-dönüşüm uygulamalarına uyum sağlama konusunda başarısız olmakta ve sınıfta kalmaktadır. Dijital dönüşüm sürecinin sahip olduğu kritik önem ve avantajlardan bahsetmek oldukça uzun sürecektir. Fakat bu durum, bu uygulamaların yasal birer zorunluluk haline geldiği bu günlerde e-dönüşüm uygulamalarına uyum sağlayabilmenin önemini ifade etmeye yeterli olacaktır.

Faydalanabileceğiniz En İyi Muhasebe Yazılımları Nelerdir?

  • DİA Kurumsal Yönetim Sistemi

DİA yazılımın muhasebe modülü son dönemlerin en fazla tercih edilen muhasebe yazılımları arasında. DİA yazılımın bu derece popüler olmasının altında yatan en önemli sebep ise programın tamamen bulut tabanlı olarak hizmet vermesidir. Bulut tabanlı bir muhasebe programı olmanın sağlayabileceği tüm avantajları, işlevsellik ve modüler bir yapı ile harmanlayarak alanında en fazla tercih edilen çözümlerden birisi olmayı başardı. DİA yazılımın modüler yapısı yalnızca muhasebe işlemlerini yürütmenize yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda her türlü iş sürecinizi de bu yazılım aracılığıyla sorunsuz bir şekilde yürütebilirsiniz. Bulut tabanlı bir altyapıya sahip olmasının diğer avantajları arasında ise işletmeleri sunucu bakımı, güvenlik duvarı, SQL lisansı ve donanım gibi süreçlerle uğraşmak zorunda bırakmamasıdır.

  • LOGO Yazılım

Logo yazılımın en çok öne çıkan özelliği her müşteri ölçeğine göre özel olarak geliştirilmiş çözümler sağlayabilmesidir. Firmanın son olarak piyasaya sürmüş olduğu Logo Jaguar çözümü de tıpkı DİA yazılım gibi tamamen bulut tabanlı bir çözüm sunmaktadır. Bu sürüm ile Logo yazılım, tüm müşterilerinin iş süreçlerinde ihtiyaç duyabileceği her türlü gereksinimi uçtan uca bir çözüm sunarak karşılamayı hedeflemektedir. Logo Jaguar ürünü özellikle bulut tabanlı bir muhasebe programı arayan işletmeler için ideal bir çözümdür. Bununla birlikte Logo yazılımının yerel sunucu bazlı muhasebe programları da müşterileri için ideal çözümler sunma konusunda oldukça başarılıdır.

  • SAP Business One

SAP yazılım şirketi küresel ölçekte hizmet sağlamaktadır. SAP yazılımın piyasaya sunmuş olduğu çözümler Avrupa ve Amerika kıtalarında en fazla tercih edilen muhasebe programlarındandır. SAP yazılımın büyük ölçekli işletmelere yönelik özel olarak geliştirdiği çözümün adı SAP S/4 Hana sürümüdür. SAP yazılımın müşterileri için sunmuş olduğu çözümler, onların hem itibarlarını hem de marka değerlerini artırma konusunda oldukça başarılı bir geçmişe sahiptir. Bu bağlamda SAP yazılım şirketi de KOBİ’lere yönelik özel olarak geliştirilmiş bir ürüne sahiptir. Bu ürün ise SAP Business One olarak bilinen muhasebe yazılımıdır. Her ne kadar rakiplerine kıyasla biraz daha maliyetli olsa da SAP Business One sürümü piyasada edinebileceğiniz muhasebe yazılımları arasında en kaliteli olan yazılımlardandır.

  • Mikro Yazılım

Mikro yazılım şirketi özellikle ülkemizde faaliyet göstermekte olan çözümler arasında en dikkat çeken muhasebe yazılımlardandır. Mikro yazılım şirketi, piyasaya sunmuş olduğu muhasebe yazılımlarının kalitesi ile Türkiye’de oldukça hızlı bir büyüme gerçekleştirmiştir. Mikro yazılım şirketi ülkemizde muhasebe alanında geniş ölçekli çözüm sunan ilk firmalardan birisidir. Firma, müşterilerine sunmuş olduğu muhasebe çözümlerinin yanı sıra oldukça geniş bir çözüm kitaplığına da sahiptir. Özellikle de Mikro X sürümü, şirketin KOBİ’lere yönelik özel olarak geliştirdiği bulut tabanlı bir muhasebe çözümü olarak öne çıkmaktadır.