E-ticaret

Metaverse Nedir? Kapsamlı Rehber

Metaverse Nedir? Kapsamlı Rehber

Siz de hala “tam olarak metaverse nedir?” diyenlerden misiniz? Son aylarda hepimizin sık sık duymaya başladığı metaverse kavramı, metaverse arsaları, metaverse toplantıları ve konserleri yavaş yavaş hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geliyor gibi, değil mi? Dijital dönüşüm kaçınılmaz olunca bize de anlamaya çalışmak düşüyor!

Mark Zuckerberg aniden Facebook’un adını “Meta” olarak değiştirdiğinden beri internet kullanıcılarını bir panik sardı. Ancak merak etmeyin, bu rehberde sizlere metaverse hakkında bilmeniz gereken temel şeyleri anlatacağız.

Kemerlerinizi bağlayın, derinlere dalıyoruz!

Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir?

Metaverse dediğimiz şey sanal ve artırılmış gerçeklik ile göz izleme dahil olmak üzere çok sayıda teknolojinin birleşmiş halidir. Tüm bu unsurlar, sanal bir evrende nihai sanal deneyimi yaratmak ve yaşatmak için kullanılır. Bir meta veri deposuna örnek olarak Fortnite verilebilir.

Metaverse terimi ilk olarak 1992’de Stephenson’ın bilim kurgu romanı Snow Crash’te hayatımıza girdi. Yani terim yeni olmasa da sanal bir dünyada yaşama düşüncesi çok da uzak bir geçmişe dayanmıyor. Sanal dünyada yaşama düşüncesi biraz fütüristik gelebilir ancak düşündüğünüzde gerçekten dijital dönüşüm geçirmiş, tamamen dijitalleşme yolunda olan bir dünyada yaşıyoruz.

Ready Player One filmine aşinaysanız meta evreninin işleme anlayışına hakimsinizdir. Filmde kişiler gerçek dünyadan kaçmak için sanal gerçekliği kullanıyor. Şu an da ise birçok metaverse evreni VR gözlükleri desteklemekte. Aslında meta veriye erişmek için gerçekten ihtiyacınız olan tek şey çalışan bir bilgisayar ve sağlam bir internet bağlantısıdır.Yani giriş engeli minimumdur, deneyebilirsiniz!

Metaverse’in İçinde Ne Var?

Metaverse'in İçinde Ne Var?

Metaverse’in İçinde Ne Var?

Türkçe terimler ile “sanal evren” ve içindekiler, aslında birçok kullanıcı için gizemini korumakta. Meta veri deposu üç boyutlu avatarlar, dijital varlıklar, oyunlar, işletmeler ve sanal ekonomiyi destekleyen çeşitli etkinlikler gibi bir dizi farklı öğe içermektedir.

Bir kullanıcı olarak yarattıklarınızdan para kazanabilir, arkadaşlarınızla buluşabilir, sanal etkinliklere katılabilir ve hatta iş toplantılarına ev sahipliği yapabilirsiniz.

Meta veri dünyasında bir keşfe çıktığınızda, gerçek dünyada bulabileceğiniz özelliklerin çoğunu bulabilirsiniz. Gerçek dünyanın meta veri deposuyla arasındaki en büyük fark, yalnızca bilgisayarınızı ve bir çift VR gözlüğünüzü kullanarak tüm dünyayı kendi evinizin rahatlığında dolaşabilmenizdir. Ayrıca kelimenin tam anlamıyla farklı yerlere ışınlanabilirsiniz. İster bir sonraki şehre ister bir sonraki odaya ışınlanmak isteyin, hepsini bu mucizevi sanal evrende yapabilirsiniz. Yeter ki isteyin!

Metaverse Neden Önemli?

Metaverse hayatlarımıza yeni girdiği için henüz pek çoğumuz tarafından önemi kavranmamış ve tam olarak anlaşılamamış olabilir. Gelin birlikte inceleyelim; bu sanal evren neden bu kadar önemli?

Metaverse önemlidir çünkü insanlara dünyanın herhangi bir yerinden sanal olarak bağlanmak ve iletişim kurmak için yüz yüze bir yol sunar. Aslında aradaki engelleri (pandemi, seyahat zorluğu, coğrafi konum vb.) kaldırarak istediğiniz kişi ile istediğiniz yerde buluşabiliyorsunuz! Ayrıca meta veri deposu, kullanıcıların bir iş kurma, başkalarıyla ağ kurma ve hatta aile toplantılarına ev sahipliği yapma gibi sayısız etkinliğin keyfini çıkarabilecekleri tam bir sanal ekonomiyi ve ortamı destekler.

Hayatta aksilikler olabilir, siz ve ailenizin tatil için bir araya gelemeyeceğinizi düşünün. Eh, artık kara kara düşünmeye gerek yok! Bunun yerine VR başlığınızı taktığınızı ve neredeyse aynı odada birbirinize katıldığınızı, sohbet ettiğinizi hayal edin. Yine de birbirinizin muhabbetinden zevk alabilir, birlikte oyun oynayabilir ve hatta kendi evinizden diğer metaverse dünyalarını keşfedebilirsiniz.

metaverse neden onemli

Aynı şey iş toplantıları ve hatta eğitim oturumları için de söylenebilir. Siz ve iş arkadaşlarınız aynı masanın etrafında oturabilir, aynı sunumu görüntüleyebilir ve ardından tamamen sürükleyici bir ortamda konuları tartışabilirsiniz. Toplantı bittiğinde ise kulaklığınızı çıkarıp ailenizle birlikte eve dönebilirsiniz ya da herhangi bir yere gezintiye çıkarsınız. Tercih sizin!

Dahası; meta veri deposu, sahip olduğunuz herhangi bir sanal arazinin sınırları içinde gerçekten gerçek bir iş yaratmanıza izin verir. Örneğin; başkalarının oyun oynamaya ve etkinliklere ev sahipliği yapmaya gelebileceği, bir VR giyim mağazası açabileceği gibi çeşitli pek çok fırsattan para kazanabilirsiniz. Bu da geliştiricilere, sanal mimarilere ve çok daha fazlasına talep olacağından daha fazla iş fırsatı yaratacaktır. Gerçekten hayal gücünüz sizin sınırınız ve bunu sanal evrende aşabilirsiniz.

Sonuç olarak meta veri deposu, gerçekçi bir ortamda herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda ve herhangi biriyle birlikte olmanızı sağlar. Bu kolaylık, ilişkilerinizi ve evden uygulamalı eğitim ve rehberlik alma becerinizi daha da geliştirebilir.

Metaverse’te Kullanılacak Para Birimi Ne?

Metaverse'te Kullanılacak Para Birimi Ne?

Metaverse’te Kullanılacak Para Birimi Ne?

Tabii ki yeni ekonomilerle birlikte yeni para birimleri geliyor, dünya önlenemez bir dijital dönüşüme giriyor ve doğal olarak tüm metaversiyonlar aynı para birimini kullanmaz. Şu anda meta veri deposunda kabul edilen tek para birimi türü kripto para birimidir. İçinde bulunduğunuz meta veri deposuna bağlı olarak kullanılan farklı kripto para birimi türleri vardır.

Metaverse Örnekleri

Bugün itibariyle, herkesin keşfetmesi için mevcut olan birkaç metaverse var ve hatta bazıları binlerce kullanıcıyla gelişen bir topluluğu destekliyor! Meta veri tabanının popüler örnekleri arasında Cryptovoxels, Decentraland, Roblox, Somnium Space ve The Sandbox yer alır. CryptoVoxels, Decentraland ve Somnium space gibi sanal evrenler daha çok VR platformları olarak tanıtılırken, Roblox ve The Sandbox daha çok çevrimiçi oyun platformları olarak bilinir. Yani tercih sizin.

Bu platformlardan herhangi birine aşina değilseniz, endişelenmeyin önünüzde uzun bir zaman var. Ek olarak; Fortnite ve Minecraft gibi diğer oyunlar da günümüz sanal evreni olarak kabul ediliyor.

metaverse ornekleri

Genel olarak, meta veri deposu hala gelişme aşamasındadır ancak bu, yenilik potansiyelinin çok büyük olmadığı anlamına tabii ki gelmez. Meta veri tabanında inşa edilen markaların sayısı hızla artıyor. Atari, Adidas, Google, Microsoft, Nike ve Sony, şu anda markalarını meta veri tabanında inşa eden şirketlerden sadece birkaçı. Eminiz ki; ilerleyen günlerde daha birçok markayı metaverse içinde göreceğiz.

Metaverse’in Geleceği

Sanal evrenin, yani meta verinin, geleceğine baktığımız zaman ise gelişimin yakın zamanda yavaşlayacağını düşünmüyoruz, aksine hızlanarak ve gelişerek büyümeye devam edecektir. Bize sorarsanız; meta veri olağanüstü bir şeye dönüşmeye devam edecektir. Dijital dönüşüme ayak uyduran birçok endüstri verimlilik artışı yaşayacaktır ve aynı zamanda insanların etkileşim biçiminde devrim niteliğinde değişiklikler meydana gelecektir.

metaverse gelecegi

Metaverse Arsa Dolandırıcılığı

Sanal evrenin önlenemez gelişimi, yarattığı fırsatlar ve sınırsız keşif imkanlarının yanı sıra elbette her alanda olduğu gibi metaverse çalışmalarında da kötü niyetli insanlar bulunacaktır. Sanal evrene yapılan bireysel ve kurumsal büyük yatırımlar dolandırıcıların gözlerini bu tarafa doğrultmalarına sebep olmuş olabilir.

Yetkinliği olmayan kişi ve kurumlara dikkat çekmek isteriz, bireylerin sanal evren arsalarını ve NFTleri yatırım aracı olarak görüp değerlendirmek istemesi elbette ki çok doğal. Ancak unutmamak gerekir ki; yatırımlarınıza detaylı araştırmalar yaparak ve minimal bütçeler ile başlayarak kötü niyetli kişilerin dolandırıcılığından uzak durabilirsiniz.

Bunu dijital pazarlama stratejieri gibi düşünebilirsiniz, nasıl ki dijital pazarlamada kötü niyetli kişi ve kuruluşlar firmaları zarara uğratarak kendilerine kar sağlıyorlarsa, metaverse hakkında yetkinliği olmayan kişiler de benzer şekillerde davranacaktır. Bu nedenle nasıl ki dijital marketing stratejilerinde profesyonel ajanslar ile çalışmak makulse sanal evren yatırımlarınız için de profesyonel kişi ve ajanslardan destek almanız önerilir.