ERP Yazılımları

KOBİ’ler İçin En İyi ERP Çözümleri

NZs6JWudZKHGKg3HVCZqb2F7rmQjBoOAAA==

Günümüzde, küçük işletmeler için, aralarından seçim yapabilecekleri çok sayıda iyi ERP çözümleri bulunmaktadır. Küçük işletme teknolojisi seçenekleri, temel muhasebe sistemlerinden daha gelişmiş kurumsal ERP ve CRM sistemlerine kadar uzanır. Bu alanlarda çok bilinen büyük isimler olduğu gibi benzer hizmetleri sunabilmelerine rağmen daha az bilinen ve sadece küçük işletmeler için tasarlanmış ERP çözümleri de bulunmaktadır. Bu noktada en iyi performans gösteren sistemleri belirlemek için aşağıda sıraladığımız nicel ve nitel kriterleri kullanmak en iyi yöntem olacaktır.

 • Küçük işletmeler arasında müşteri benimseme oranının yüksek olması
 • Ortalama süre ve toplam maliyet de dahil olacak şekilde uygulama kolaylığına sahip olması
 • İşlevsellik genişliğine ve derinliğine sahip olması
 • Çözüm esnekliği sunması
 • Ölçeklenebilir çözümler sunması
 • Üçüncü parti sistemlerle entegrasyon kolaylığına sahip olması
 • Hizmet sağlayıcısının ürün yol haritası ve genel uygulanabilirliğine sahip olması
 • Organizasyonel değişim yönetiminde ve eğitiminde kolaylık sağlaması
 • Sağlayıcı ekosisteminin gücü (sistem entegratörleri ve ortakları gibi)
 • Yatırım geri dönüşümü

Kurumsal kaynak yazılımı türleri nelerdir ve nelere dikkat edilmelidir?

ERP çözümleri, platform veya teslimat modeli gibi birden çok kriter kullanılarak kategorize edilebilir. ERP çözümleri arasında ayrım yapmak için başka kriterler de kullanılabilir. Bu kategorize işlemlerinde kullanılan kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Türünün en iyisi olan ERP çözümleri veya süitler

ERP çözümleri, sistemin modüllerinin uygulanma ve kullanılma şekline göre farklılık gösterir. Türünün en iyisi olan ERP çözümleri, tüm modülleri bir arada sunar. Ancak bu türde, hangi özelliklerin kullanılacağını seçme konusunda müşteriler çok az esnekliğe sahiptir. Bir süit ise modüllerin bir karışımından oluşan bir ERP paket hizmetidir. Bazen birden çok kombinasyon halinde teslim edilebilen ürünleri içerebilir.

 • Açık Kaynak Kodlu ERP çözümleri veya Tescilli ERP sistemleri

ERP sistemleri, sistemin kaynak koduna ve müşteriler ile ortaklar için kullanılabilirliğine göre farklılık gösterir. Açık kaynaklı ERP sağlayıcıları, kullanıcıların kaynak kodunu değiştirmesine ve istedikleri gibi özelleştirebilmelerine izin verir. Tescilli ERP sağlayıcıları ise yalnızca sertifikalı ortakların sistemlerinin kaynak koduna erişmesine ve bunları değiştirmesine izin verir.

ERP Çözümü Neler Sunar?

ERP çözümleri 1960’larda karmaşık üretim operasyonlarını yönetmesi gereken büyük şirketler için oluşturulan MRP yazılımından gelişmiştir. MRP temel olarak hammadde, parça, içerik ve işçilik gibi kaynakları belirlemek, tahsis etmek ve izlemek için kullanılıyordu. Teknoloji daha erişilebilir hale geldikçe, hizmet sağlayıcıları, muhasebe ve İK gibi arka ofis ile satış ve CRM gibi ön ofis için yeni özellikler de eklediler. Başlangıçta yalnızca büyük organizasyonlar bu sistemlere yatırım yapabiliyordu. Şimdi ise daha uygun maliyetli, küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılan ERP çözümleri de bulunuyor.

ERP çözümleri zaman içerisinde organik geliştirmeler, birleşmeler veya satın almalar yoluyla gelişti. Bu süreçlerin sonucunda genellikle az çok entegre edilmiş, bir paket olarak veya ayrı olarak satılan birden fazla ürünün karışımı halinde bir hizmet sunuyordu. Birleşmeler ERP pazarında nadirdir. Genellikle iki sağlayıcı birbirinin teklifini tamamlamak için güçlerini birleştirdiğinde gerçekleşir. Bu, örtüşen işlevselliğe sahip çok sayıda sistemden oluşan daha gelişmiş bir paket sunmalarını sağlar.

Küçük işletmeler için en iyi ERP çözümleri

Kullanıcıların müşterilerle ilişkilerini yönetmelerine, operasyonları planlamalarına ve programlamalarına, maliyetleri ve karlılığı izlemelerine yardımcı olabilecek ERP sistemlerinin temel özellikleri vardır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Muhasebe

ERP çözümleri, tüm muhasebe işlemleri için işlevsellik sağlar. Bu işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bir kebir defteri ve hesap planı oluşturmak
 • Fatura oluşturmak
 • Ödemeleri işlemek
 • Finansal tabloları oluşturmak
 • Finansal kapanış gerçekleştirmek

Ön Ofis

Tüm ERP sistemlerinin bazı satış ve pazarlama özellikleri vardır. Ancak, ön büro işlevselliği için destek düzeyi bir üründen diğerine önemli ölçüde farklılıklar gösterebilir. Bazı sağlayıcılar bu özellikler için modüller geliştirir. Bazıları ise ERP çözümlerini CRM ve pazarlama otomasyon yazılımı ile entegre etmeyi tercih etmektedir.

Arka Ofis

ERP çözümleri, bordro ve insan kaynaklarından bakım ve mevzuat uyumluluğuna kadar çok çeşitli arka ofis özelliklerini içerir. Bu modüller, standart işlevsellik, eklentiler veya entegrasyon gibi çeşitli şekillerde sunulur.

Küçük işletmeler için iyi bir ERP sisteminin sahip olması gereken özellikler bunlardır. Peki bu özellikleri sağlayabilen ERP çözümleri hangileridir?

DİA Yazılım

Sıkça tercih edilen ERP çözümlerinden biri olan DİA yazılım, iki farklı sürüme sahiptir. Bunlardan ilki, KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmış olan DİA ERP Standart pakettir. Standart paket ile işletmeler, ihtiyaç duyulan iş süreçlerini kolaylıkla yönetebilmektedir. Başlıca süreçleri satın alma, satış, ön muhasebe ve stok olmak üzere standart paket, KOBİ’ler için başlangıca uygun bir çözümdür.

Bahsedilen diğer sürüm ise daha büyük işletmelerin tercih ettiği ve daha karışık iş süreçlerinin çözüme ulaştırıldığı DİA Enterprise ERP yazılımıdır. Enterprise paket, standart paketin sahip olduğu tüm özelliklere sahip olmanın yanı sıra daha fazla veriyi işleyebilir ve saklayabilir. Benzer şekilde Enterprise sürüm, daha fazla kullanıcının erişimini sorunsuz bir şekilde kaldırabildiği için iş süreçlerini uzaktan da etkin bir şekilde yürütmeyi mümkün kılmaktadır.

DİA yazılım ile yapabilecekleriniz şöyledir:

 • Satın alma ve satış süreçlerinizde entegrasyon sağlanır ve daha dinamik bir üretim süreci elde edersiniz,
 • Tam donanımlı muhasebe yazılımı ile muhasebe yönetiminiz sorunsuz bir şekilde yürütülür,
 • Depo ve stok kontrolü üzerinde tam hakimiyet sahibi olursunuz,
 • İş süreçlerinizi zamandan ve mekandan bağımsız yürütebilirsiniz.

NetSuite ERP

Bu modern, bulut tabanlı ERP platformu, işletmeniz büyüdükçe ölçeklenecek şekilde tasarlanmıştır. Ürün, iş teknolojisi çözümlerinde en iyi yazılımı almanızı garanti eden Oracle tarafından sağlanır. NetSuite ERP, dünya genelinde çeşitli sektörlerde yer alan toplamda 16 binden fazla, farklı büyüklükteki işletmeler tarafından kullanılıyor. Bu sayede dünyanın en çok konuşlandırılmış bulut ERP çözümü olma unvanına da sahiptir.

NetSuite ERP, birçok iş sürecini otomatikleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm araçları ve modülleri size sunar. KPI, iş zekası ve doğru raporlama yoluyla kuruluşunuzun genelindeki tüm işlevsel ve operasyonel alanlarda size tam görünürlük sağlar. Bu özellikler, iyi bilgilendirilmiş, veri destekli kararlar vermenizde size rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Gelişmiş özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için NetSuite ERP ücretsiz demosundan yararlanabilirsiniz.

Scoro

Scoro, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için tasarlanmıştır. Hepsi bir arada bir çevrimiçi işletme yönetimi platformudur. Scoro’nun temel özelliklerinden yararlanarak işlenirinizi daha hızlı ve daha verimli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Hizmet, satış ve proje yönetimiyle uğraşanlara yönelik iş planlaması ve takibi, işbirliği, CRM, fiyat teklifi ve faturalandırma, gelişmiş raporlama ve gösterge tabloları gibi özellikler sunar. Tüm bunlar, görevlerin, takvim etkinliklerinin, KPI’ların, hesapların ve önemli bilgilerin görüntülendiği bir merkezden kontrol edilebilir. Scoro ile yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Projenizin her aşamasını yönetebilirsiniz
 • Faturalandırmayı otomatikleştirebilirsiniz
 • İlgili kişilere yönelik tam bir genel bakış elde edebilirsiniz
 • Performans göstergelerini takip edebilirsiniz
 • Ayrıntılı finansal raporları görüntüleyebilirsiniz

Yazılım ayrıca tamamen yapılandırılabilirdir. Kullanıcı izinlerini ayarlamanıza, yerleşik şablonlardan seçim yapmanıza, faturalar ve sipariş için özelleştirmeler yapmanıza ve etkinlik ile ürün türlerini yapılandırmanıza olanak tanır.

Business Cloud Essential

Küçük işletmeler için en iyi ERP yazılımı listemizin son sırasına geldik. Business Cloud Essential, UK’s Advanced tarafından tasarlanmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi kapsamlı, bulut tabanlı bir ERP yazılımıdır. CRM, muhasebe, bordro ve operasyonlar dahil olmak üzere birden fazla modülle birlikte gelen sağlam bir çözümdür. Kapsamlı özellikleri sayesinde çeşitli operasyonları ve benzersiz gereksinimleri olan küçük ve orta ölçekli işletmeler için idealdir.

Üretim ekiplerini ve iş emirlerini planlamak, malzeme listeleri oluşturmak, envanter onarımını yönetmek ve kalite yönetimini kolaylaştırmak gibi iş süreçlerine yardımcı olur. Benzer şekilde, muhasebeciler finansal yönetimi kolaylaştırmak için muhasebe modülünün gücünden yararlanabilir. Platform, muhasebe hatalarını ve yanlış girişleri en aza indirmek için birden fazla işlem şablonu sağlar. Ayrıca, dünya çapında 160’tan fazla para biriminde işlem yapmayı kolaylaştıran çok para birimli bir muhasebe platformu sunar. Bordro modülü, İK ekiplerinin personeli uyumlu ve doğru bir şekilde ücretlendirmesini sağlar.