ERP Yazılımları

İyi Mali Müşavir veya Muhasebeci Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi Mali Müşavir veya Muhasebeci Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşletmeler ve girişimciler çoğu zaman iyi mali müşavir ve iyi muhasebeci seçmekte zorlanırlar. Aslında çoğu işletme sahibi bir mali müşavirden veya muhasebeciden tam olarak ne beklemesi gerektiğini bilmiyor olabilir. Keza, muhasebe yazılımı seçerken gösterdiğimiz özeni mali müşavir veya muhasebeci seçerken de göstermeliyiz.

Birlikte düşünelim, bir işletme neden bir mali müşavire ya da muhasebeciye ihtiyaç duyar? Beklentiler nelerdir? Genellikle edinilen cevaplar işletmelerin muhasebesinin düzgün bir biçimde tutulması ve maliyeye karşı yükümlülüklerin yerine getirilmesi oluyor. Ancak işletmeler büyüdükçe ve doğal olarak beklentiler de arttıkça şirketin ihtiyaçları da aynı oranda büyüyor.

Örnek vermek gerekirse; işletme sahipleri faaliyetlerde ve yapılan yatırımlardan tam verim almak ve aynı zamanda bu konular hakkında yeterli bilgiye sahip olmak istiyor. Daha ziyade işletme sahipleri şirketin büyümesi, yeni şubelerin açılması ve teşvik gibi önem arz eden konularda danışmanlık almaya ihtiyaç duyuyor.

Dolayısıyla, şirketinizin amaçları ve beklentileri doğrultusunda sizin için iyi mali müşaviri ve iyi muhasebeciyi bulmak işin kilit noktalarından biri haline geliyor. O halde gelin birlikte iyi mali müşavir ve iyi muhasebeci seçmek için yapmanız gerekenler nelerdir, sormanız gereken sorular nedir öğrenelim.

Mali Müşavirinize Hangi Konuları Danışacağınızı Belirleyin

Mali Müşavirinize Hangi Konuları Danışacağınızı Belirleyin

Mali Müşavirinize Hangi Konuları Danışacağınızı Belirleyin

İyi mali müşavir seçmek için aslında iyi sorular sormanız gerekmektedir. Başka bir deyişle, mali müşavirinize veya muhasebecinize hangi konuları danışmanız gerektiğini çok iyi bilmelisiniz.

İyi muhasebeci adayı arayışınızda muhasebecilerinize aşağıdaki konuları danışabilirsiniz:

  • Vergi Planlaması: Muhasebecinizin görevinin vergi beyannameleri doldurmak olduğunu biliyoruz. Ancak bunun dışında personelinizin iyi muhasebeci olarak anılması ve işinize değer katabilmesi için şirkete ilgili vergi planlamarında da yardımcı olması gerekmektedir. Muhasebecinizin şirketinize vereceği danışmanlık ile vergi yükünüz hakkında rasyonel bir fikre sahip olabilirsiniz.
  • İş Danışmanlığı: İyi mali müşavir işinizin büyümesine yardımcı olacak adımlar atmalıdır. Örnek vermek gerekirse; iyi mali müşavir şirketinizdeki olası problemleri öngörüp size bu problemlere uygun özel çözümlerle gelebilmelidir. Benzer olarak, iyi muhasebeci iç kontrol ve risk yönetimi hakkında bilgi sahibi olmalı; leasing mi satın alma mı sizin için daha faydalı olacak hesaplayabilmeli ve fiyatlandırma, kar sağlama gibi konularda sizlere danışmanlık verebilmelidir. Daha önce şirketlerde çalışma deneyimi edinmiş muhasebeciler veya mali müşavirler şirket içi dinamiklere ve karşılaşılabilecek sorunlar konusunda daha fazla bilgi ve deneyim sahibi oldukları için şirketinize daha profesyonel bir danışmanlık sağlayabilirler.
  • Teknolojik Bilgi: Bilgi teknolojisi her geçen gün hızla ivme kazanıyor ve küçük işletmeler bulut tabanlı uygulamalardan yardım alarak büyük işletmelerin aldığı hizmetlere daha az ücret ödeyerek erişebiliyorlar. Seçeceğiniz adayın iyi mali müşavir olarak nitelendirilmesi ve şirketinize fayda sağlayabilmesi için işlevsel ve uygun fiyatlı teknolojiler konusunda bilgili olmalıdır. Doğal olarak, teknoloji çağında yaşadığımız için iyi muhasebeci ya da iyi mali müşavir bu gelişmeleri yakından takip etmeli ve muhasebe yazılımı gibi teknik bilgiler hakkında fikir sahibi olmalıdır.
  • Networking: İyi muhasebeci ya da iyi mali müşavir aynı zamanda şirketinizin işine yarayacak iş ortakları bulabilmelidir. Böylelikle işleriniz kolaylaşacaktır. Örneğin; kredi desteği ya da güvenilir avukat bulmak hemen hemen her şirketin ortak sorunudur. İyi muhasebeci, bu gibi konularda size uygun öneriler üretebilmeli ve sizi çözüme ulaştırabilmelidir.

SMMM Belgesi Var mı?

Muhasebecinizi seçerken sormanız gereken en önemli sorulardan birisi de SMMM belgesinin olup olmadığıdır.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik (SMMM) belgesi, sınavı başarılı bir şekilde geçmiş muhasebeci adaylarına verilen, yetkinlik bildiren bir belgedir. İyi muhasebeci arayışındaysanız, bu aşamayı atlamamanızı öneririz.

Mali Müşavir Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Mali Müşavir Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Mali Müşavir Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Mali müşavir fiyatları genellikle aylık sabit ücretler şeklindedir. Eğer işletmeniz şahıs şirketi ise sermaye şirketlerine (limited, anonim) kıyasla göre daha hesaplı bir şekilde muhasebe hizmeti alma şansınız vardır. İyi mali müşavirler ya da iyi muhasebeciler mesleki deneyimleri, verdikleri hizmetler, işlem sayıları, yabancı dil bilgileri ve raporlama yetenekleri gibi yetkinlik bildiren kriterlere göre normalden daha yüksek ücret talep edebilirler.

Aynı Sektörde Başka Müşterileri Var mı?

Muhasebecinizin ya da mali müşavirinizin müşteri portföyünde sizinle aynı ya da benzer sektörde iş yapan müşterileri olması aslında iyiye işarettir. Bu, iyi muhasebeci ya da iyi mali müşavir seçimi yaptığınıza dair bir işarettir. Ancak tabii ki olmazsa olmaz bir koşul değildir. Burada sizin için önemli olan mali müşavirinizin ya da muhasebecinizin iş yoğunluğudur. Ek olarak; personelinizin sizi destekleyecek kaynakları bulundurması da önem arz eder.

ayni sektorde baska musterileri var mi

Size Yeterince Zaman Ayırabilecek mi?

İyi mali müşavir ya da iyi muhasebeci arayışınızda adayınızın özgeçmişi başarılarla dolu olabilir. Ancak sizin için en önemli husus, personelinizin size ayıracağı vakit olmalıdır. Örneğin, çalışacağınız mali müşavir ya da muhasebe firmasını seçerken soracağınız sorulardan biri firmanın bir veya birden fazla kişilik bir ekipten oluşup oluşmadığıdır. Karşınızda bir ekip var mı ya da ayrı bir denetim birimi var mı gibi soruların cevaplarını bilmeniz gerekir.

Esasında bunu yapma sebebimiz sizin için en uygun olan mali müşavirlik ya da muhasebe firmasının sizin işletmenize yeterli ve nitelikli zaman ayırıp ayıramayacağını görmemizdir. Çünkü, zaman planlaması yapamayan ve nitelikli personelleri bulunmayan ofisler size faydadan çok zarar getirecektir.

Mali Müşaviriniz Muhasebe Yazılımlarına Hakim mi?

Mali Müşaviriniz Muhasebe Yazılımlarına Hakim mi?

Mali Müşaviriniz Muhasebe Yazılımlarına Hakim mi?

Gelelim en önemli konulardan birine. İyi mali müşavir ya da iyi muhasebeci, muhakkak muhasebe yazılımı hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Mali müşaviriniz ya da muhasebeciniz doğal olarak şirketinizin iş yükünü azaltacak, işinizi kolaylaştırabilecek araçlar konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Bu araçları kullanma becerileri ve verileri açık ve anlaşılır bir şekilde aktarabilme yeteneği önemlidir. Son yılların popülerleşen bulut teknolojilerini kullanabilmeli, internet konusunda bilgili olmalı ve hem ekonomik hem de kullanıcı dostu uygulamalar hakkında bilgili olup bu araçları düzgün kullanabilmeli.

Örneğin, mali müşavirlik firmanız ile ortak bir Trello board üzerinden işlerinizi yürütebilecek misiniz? Yoksa siz bu soruyu sorduğunuzda karşınızda boş gözlerle size bakan bir ekiple mi karşı karşıyasınız? Aday firmanız, dijital muhasebe uygulamalarına hakim mi? Bu uygulamaların sizi dağlar kadar evrak yükünden kurtarabileceğini biliyor mu?

trello board

Kısacası iyi mali müşavir ve iyi muhasebeci bulmak, kapsamlı ve sabır isteyen bir süreçtir. Umarım bu rehber sizlere yardımcı olabilmiştir!