E-ticaret

E Ticaret Nace Kodu Nedir?

E Ticaret nace kodu, günümüzde e-ticaret ile uğraşan herkesin sahip olması zorunlu olan bir koddur. E ticaret nace kodu, aynı zamanda Türk ekonomi yaşamında e ticaret faaliyet kodu olarak da bilinmektedir. Nace kodları aslında her türlü ekonomik faaliyetlerde kullanılan Avrupa menşeli bir kaynaktır. Daha sonra, tüm dünya genelindeki ekonomik faaliyetlerde kullanılan bir ticari standart haline dönüşmüştür.

Dünya genelinde yürütülen tüm ekonomik faaliyetlerin, ait oldukları kategoriye göre sahip olmaları gereken standartları, Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması belirlemektedir. E ticaret faaliyet kodu olarak bilinen e ticaret nace kodları da bu standartlara göre belirlenmektedir. Yani, e ticaret faaliyet kodları, global ölçekte yürütülen tüm e-ticaret faaliyetlerinin dünya standartları ile uyum içerisinde gerçekleştirilmesini sağlamaya yönelik kullanılmaktadır. Eğer, herhangi bir alanda e-ticaret faaliyeti gerçekleştirmek istiyorsanız, işletmenize ait bir e ticaret nace koduna sahip olmanız gerekecektir. Haydi şimdi nace kodlarının ne olduklarını daha yakından inceleyelim.

Nace Kodu Nedir?

Bir nace kodu 6 haneli bir sayıdan oluşmaktadır. Bu 6 haneli sayıda yer alan her rakam farklı bir anlam taşımaktadır. Yani, bu rakamlar bir işletmenin ticari faaliyet gösterdiği kategorisini ve bu kategorinin tehlike sınıflamasını temsil etmektedir. Daha açık konuşmak gerekirse, bu 6 haneli rakamın ilk iki hanesi işletmenizin ticari faaliyet alanını gösteren koddur. Geri kalan rakamların her birisi ise işletmenizin bu kategorideki alt faaliyet alanlarını temsil etmektedir. Bu rakamların toplamı ise bir işletmenin sahip olduğu nace kodunu oluşturur.

Peki, nace kodlarını kim belirlemektedir? Nace kodlarını Ticaret Bakanlığı’na bağlı ilgili kurumlar belirlemektedir. Herhangi bir ekonomik faaliyette bulunmak isteyen birisi bir firma kurmak zorundadır. Yeni bir firma kurmak için ise işletmenizin bağlı olacağı ticaret odasına kayıt olmanız gerekir. İşte bu aşamada, bağlı olacağınız ticaret odası işletmenizin faaliyet alanının ait olduğu nace kodunu belirlemektedir. Siz de kayıt olurken bu nace kodunu mutlaka öğrenmelisiniz. Peki, nace kodu ne işe yarar ve neden önemlidir? Haydi şimdi hep beraber bu sorulara yanıt verelim.

NACE Kodu Ne İşe Yarar?

Türkiye sınırları içerisinde ekonomik faaliyetlerde bulunabilmek adına ticaret odasına kayıtlı işletmenizi kurdunuz. Bu esnada, işletmenizin kayıtlı olduğu ticaret odası da firmanızın nace kodunu belirledi. Artık yasal olarak ticari faaliyette bulunmaya izniniz var. Peki, ticaret odasının size vermiş olduğu bu nace kodu ne işe yarayacak? Bu nace kodu gerçekten önemli mi?

İşletmenizi resmi olarak kurmuş olmanız, artık ticari faaliyetlerde bulunabileceğiniz anlamına gelmektedir. Fakat, bu, işletmenizin ticari faaliyetlere başlamaya hazır olduğu anlamına gelmez. Bunun için belli başlı düzenlemelerde bulunmanız gerekmektedir. Bu düzenlemelerin başında iş güvenliği ve işçi sağlığına yönelik yasal düzenlemeler gelir. İşte bu noktada ticaret odasının işletmenize verdiği nace kodunu esas almanız gerekir. Çünkü bu kod aynı zamanda firmanızın bulunduğu kategorinin tehlike düzeyini de belirler. Yani, firmanızın iş güvenliği ve işçi sağlığına yönelik yasal düzenlemelerini bu kodun gereklilikleri etrafında şekillendireceksiniz. İşletmenizin nace kodu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, muhasebecinizden veya mali müşavirinizden de destek alabilirsiniz.

E-Ticaret Nace Kodu Nereden Alınır?

Bir e ticaret nace kodu almak için her şeyden önce e-ticaret yapabileceğiniz bir web sitesine sahip olmanız gerekir. Yasal olarak e-ticaret faaliyetlerinizi yürütebileceğiniz bir web sitesine sahip olmanız için de gerekli ilk koşul ticaret odasına kayıtlı bir şirket sahibi olmaktır. E-ticaret faaliyetlerini yürütebilmeniz adına kuracağınız şirketin ise ilk olarak türünü belirlemeniz gerekecektir. Peki, şirketinizin türünü hangi kriterlere göre belirlemelisiniz. Şirketinizin türünü belirleme konusunda etkili olacak bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ortaklık durumu
  • Bireysel veya ortak sermayenin miktarı
  • Kuracağınız şirketin iş planında belirlemiş olduğunuz potansiyel iş hacmi
  • Şirketinizin zaman içerisinde ulaşmasını beklediğiniz hedefler

Yukarıda sıralamış olduğumuz bu kriterleri dikkate alarak şirketinizin türünü belirleyebilirsiniz. Daha sonra ise şirketinizin türüne göre tabii olduğu vergi kanunları hakkında detaylı bir inceleme gerçekleştirmelisiniz. Bu aşamada mali müşavirinizden de destek alabilirsiniz. Eğer her şeyi belirlediyseniz ve işletmenizin tabii olacağı vergi kanunlarına da hakimseniz artık kurulum işlemlerine başlayabilirsiniz. İşte bu aşamada ticaret odasının size vereceği nace kodu, aynı zamanda işletmenizin e ticaret faaliyet kodu da olacaktır. E-ticaret sektörü için NACE kodu “47.91.14 – Radyo, Televizyon, Posta Yoluyla veya İnternet Üzerinden Yapılan Perakende Ticaret” olarak belirlenmiştir.

Nace Kodu Nasıl Okunur?

Çevrimiçi ortamlarda ticari faaliyetlerde bulunabilmek adına e ticaret nace kodunu aldınız. Peki bu e ticaret nace kodunu nasıl okuyacaksınız? İşletmenizin e ticaret nace kodunu okuyabilmeniz için, bu kodda yer alan rakamların ne anlama geldiklerini bilmeniz gerekir. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi, bir e ticaret faaliyet kodu 6 haneli bir sayıdan oluşmaktadır. Bu sayıda yer alan her rakam, işletmenizin ticari faaliyet alanına dair farklı kategorileri belirtmektedir. İlk iki rakam, firmanızın ana faaliyet alanını temsil eden koddur. Bu iki rakamı takip eden rakamlar ise sırasıyla firmanızın ticari faaliyet gösterdiği alt kategorileri temsil eder. Peki, farklı anlamlara sahip bu kodları nasıl okuyacaksınız?

Eğer işletmenizi kurduysanız ve halihazırda bir e ticaret faaliyet koduna sahipseniz, bu kodun ne anlama geldiğini, Ticaret Bakanlığı tarafından her sene güncellenen nace kodları listesinden öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, e ticaret nace kodunuzda bulunan rakamları doğru bir sıralama ile bu liste içerisinden tespit etmektir. Güncel nace kodu listelerine ulaşabileceğiniz birçok kanal vardır. Bu kanalların başında ise ticaret odalarının resmi web siteleri gelmektedir. Aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesinden de güncel nace kodları listesine erişebilirsiniz.

Nace Kodu Sorgulama

E ticaret faaliyet kodu sorgulama işlemlerini, işletmenizin bağlı olduğu ticaret odasının web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E ticaret faaliyet kodu sorgulama işlemini gerçekleştirmek için sadece birkaç basit adımı uygulamanız gerekmektedir. Bu süreç sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Öyleyse haydi şimdi e ticaret faaliyet kodunu nasıl sorgulayabileceğinizi açıklayalım.

  • İlk olarak, işletmenizin kayıtlı olduğu ticaret odasının resmi web sitesine gidin.
  • Buradan, tescil ilan kuruluş sekmesine gidin.
  • Ardından da sicil kayıtlarına tıklayın.
  • Son olarak yapmanız gereken, firmanıza ait bilgileri bu sayfada yer alan ilgili kısımlara doğru bir şekilde girmektir. Bu işlemin ardından, birkaç saniye içerisinde web sitesi sizi firma detay sayfasına götürecektir. Bu sayfada işletmenizin e ticaret faaliyet kodunu görüntüleyebilirsiniz.

Karşınıza çıkan nace koduna göre iş yerinizin tehlike sınıfını tespit edebilirsiniz. Bu aşamada, bir E-Ticaret Danışmanlığı da işlemlerinizi eksiksiz yürütebilmeniz adına size destek olabilir. Nace kodlarına göre işyerlerinin tehlike sınıfları üç kategoriden oluşmaktadır. Bu kategoriler az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli şeklinde düzenlenmiştir.