E-ticaret

E-Ticaret Kargo Entegrasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

9k=

Kargo entegrasyonu günümüz e-ticaret sektörünün en önemli süreçlerinden birisidir. Bu süreç özellikle birden fazla çevrimiçi platformda e-ticaret faaliyetlerini yürüten işletmeler için hayati bir önem taşımaktadır. Biz de bu öneme istinaden e-ticaret entegrasyonu nedir konusunu detaylı olarak açıklığa kavuşturacağımız bu yazımızda kargo entegrasyonu konusunda da detaylı bilgiler vereceğiz. Ayrıca, bu süreçlerin nasıl yürütülmesi gerektiğini de en ince ayrıntısına kadar açıklayacağız. Daha sonra da bu entegrasyon süreçlerinin işletmelere e-ticaret sektöründe ne gibi avantajlar sağlayacağına değineceğiz. Yazımıza başlamadan önce işletmenizin, çevrimiçi alışveriş platformlarıyla yapılacak kargo entegrasyonunu profesyonel bir E-Ticaret Danışmanlığı ajansı ile birlikte çalışarak gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Haydi öyleyse şimdi e-ticaret entegrasyonu nedir denildiğinde akla ilk gelen konulardan birisini olan kargo entegrasyonunu açıklayarak yazımıza başlayalım.

Kargo Entegrasyonu Nedir?

Aslında bu sorunun çok basit bir cevabı var. Bu basit cevap işletmelerin çevrimiçi marketlerdeki tüm kargo süreçlerini de bir o kadar basitleştiriyor. Normal şartlar altında bir işletmenin çevrimiçi pazarlarda gerçekleştirmiş olduğu tüm satışların kargo süreçlerinin el yordamı yoluyla yürütülmesi gerekir. Tahmin edebileceğiniz gibi bu süreçlerle ilgilenmek hem zaman hem de iş gücü gerektirecektir. Bu da işletmenizin sahip olduğu kaynakların boşa harcanmasına sebep olur. Kargo entegrasyonu da tam olarak bu noktada işletmelerin yardımına koşmaktadır.

E-ticaret kargo entegrasyonu, işletmelerin tüm çevrimiçi satış işlemlerinin kargo süreçlerini otomatik olarak gerçekleştirecek bir optimizasyondur. Bu optimizasyon ile birlikte işletmelerin çevrimiçi pazarlarda gerçekleştirmiş olduğu her bir satış için farklı bir kargo barkodu otomatik olarak oluşturulur. İşletmenizin anlaşmalı olduğu kargo firmaları da bu barkod üzerinden kargo süreçlerini otomatik olarak gerçekleştirirler. Kargo e-ticaret entegrasyonu nedir sorusunun cevabı belirtmiş olduğumuz üzere bu kadar basit. Peki, bir işletmenin, tüm e-ticaret platformları ile kargo süreçlerini entegre edebilmeleri de bu kadar basit midir? Haydi şimdi hep beraber öğrenelim.

Kargo Entegrasyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir işletmenin kargo entegrasyon süreçlerini tamamlamak tamamen o işletmenin kendine özgün prosedürlerine dayanmaktadır. Bu süreçlerin işleyişi bu prosedürlere göre değişkenlikler gösterebilmektedir. Bu sebeple, birden fazla çevrimiçi pazarda faaliyet gösteren işletmeler, bu işlemler için çoğu zaman profesyonel desteğe başvurmaktadır. Bu entegrasyonu gerçekleştirme süreçlerinde uzman bir yazılımcı veya bir kurum, işletmelere yardımcı olmaktadır. Haydi şimdi bu süreci daha yakından inceleyelim.

Gerçekleşen her çevrimiçi satış için otomatik olarak bir kargo barkodu oluşturulur. Peki bu barkod ne tür bilgileri içermektedir? Çevrimiçi pazarlarda tamamlanan her bir satış için oluşturulan bu kargo barkodunda satışa ait her türlü bilgi yer almaktadır. Bununla birlikte doğal olarak kargo firmasının ihtiyaç duyacağı alıcıya ait gerekli her bilgi de bu kargo barkodunda yer almaktadır. Kargo entegrasyonu işletmeler için birçok avantajı beraberinde getirir. Bu sebeple özellikle birden fazla çevrimiçi platformda faaliyet gösteren her işletmenin, bu işlemleri vakit kaybetmeden yaptırmasının son derece kritik bir öneme sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Bu avantajları biraz sonra sizlerle paylaşacağız.

E-Ticaret İçin Kargo Entegrasyonu Süreci

İşletmelerin çevrimiçi platformlar üzerindeki kargo entegrasyon süreçleri birkaç farklı aşamada gerçekleştirilmektedir. Bu, tamamen zincirleme bir şekilde ilerleyen bir süreçtir. Bu sürecin her bir aşamasında, yani zincirinde, yer alan halkadaki işlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Böylece işletmeler büyük bir zaman tasarrufu sağlarlar. Bu süreçlerin zincirleme bir şekilde gerçekleşmesi bir diğer yandan, işletmelerin büyük bir iş yükünden kurtulmalarına da yardımcı olmaktadır. Kısacası, bu zincirin her bir halkası işletmeleri, çevrimiçi platformları ve kargo firmalarını birbirine bağlamaktadır. Peki, bu zincirleme süreç nasıl işler? Haydi şimdi bu zincirin her bir halkasında gerçekleşen işlemleri adım adım sıralayalım.

  • İlk olarak müşterilerinizin çevrimiçi platformlar üzerinden vermiş oldukları siparişler sisteme düşer.
  • Bu aşamanın ardından ise sistem, sipariş bilgileri içerisinden kargo işlemleri için gerekli olan verileri ayrıştırır.
  • Sistem, bu kargo verilerini ilgili kargo firmasına dijital yollarla iletir.
  • Bu entegrasyon zincirinin son halkasında da kargo barkodu oluşturulur ve bu barkod e-ticaret siparişler listenizdeki ilgili siparişe eklenir.

Kargo Entegrasyonu ile Elde Edeceğiniz Avantajlar

  • Bu işlemler her şeyden önce işletmelerin büyük bir iş yükünden kurtulmalarını sağlamaktadır. Bu da işletmeler için hem zaman hem de maliyet tasarrufu anlamına gelir.
  • Kargo entegrasyonuel yordamıyla gerçekleştirilen kargo süreçlerinde meydana gelebilecek hataları neredeyse sıfıra indirmektedir. Bu da aynı şekilde işletmeleri gereksiz zaman ve para harcamaktan kurtaracaktır.
  • İşletmenizin kargo süreçlerini e-ticaret platformlarıyla entegre etmek müşteri memnuniyeti konusunda da büyük avantajlar sağlamaktadır. Sistemin oluşturduğu kargo barkod numarası yalnızca anlaşmalı olduğunuz kargo şirketini sipariş süreçleriyle ilgili bilgilendirmekle kalmaz. Bu numara aynı zamanda otomatik olarak müşterilerinizi de siparişlerinin durumlarıyla ilgili bilgilendirir. Aynı zamanda müşteriler, kargo takip numaraları üzerinden çevrimiçi mağazanızdan vermiş oldukları siparişlerinin durumunu her zaman ve her yerden takip edebilirler.
  • İşletmelerin çevrimiçi siparişleri takip edip yönetebilmeleri yeterince karmaşık ve zor bir süreçtir. Bu sebeple, çevrimiçi siparişlerin aksamadan alıcılara teslim edilmesi konusunda son derece titiz davranmaları gerekmektedir. Kargo entegrasyonubu süreçte meydana gelebilecek her türlü ihmal ve aksaklığın da önüne geçmektedir. Böylece, işleriniz ne kadar yoğun olursa olsun, sisteminiz, kargo süreçlerini aksatmadan ve otomatik olarak gerçekleştirmeye devam edecektir.

Çevrimiçi Mağazanız İçin Neden Kargo Entegrasyonu Yaptırmalısınız?

E-ticaret entegrasyonu nedir sorusunu cevaplarken değinilmesi gereken en önemli konulardan birisi de kargo entegrasyonu süreçleridir. Çevrimiçi pazarlarda rekabet her geçen gün daha da artmakta. Bu duruma sebep olan en büyük etken ise çevrimiçi alışverişe duyulan ilgi ve güvenin her geçen gün gittikçe artmasıdır. Çoğu durumda pek çok insan alışveriş yapabilecek yeterli zamana sahip olamamaktadır. Bu da çevrimiçi alışverişin, ticaret dünyasında sahip olduğu yeri ve önemini her geçen gün daha da kritik hale getirmektedir. Bu sebeplerden dolayı, çevrimiçi platformlarda etkili bir şekilde faaliyet gösteremeyen işletmeler için piyasada tutunabilmek eskisinden çok daha zor bir haldedir. İşletmenizin bu sert rekabet ortamında varlığını sürdürebilmesi adına günümüz dijital ticaretinin piyasalara sunmuş olduğu tüm fırsatlardan etkili bir şekilde faydalanması gerekmektedir. Bu noktada çok sayıda çevrimiçi pazarda aktif bir şekilde faaliyet gösterme ihtiyacı işletmeniz için yeterince fazla iş yükü gereksinimini de beraberinde getirecektir. Kargo entegrasyonu ise bu süreçlerin kritik bir aşaması olan sipariş kargolama işlemlerinizi yürütme konusunda işletmenize büyük kolaylıklar sağlayacaktır.