E-ticaret

LinkedIn Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

LinkedIn Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

LinkedIn dünya genelinde sahip olduğu milyonlarca kullanıcı ile işletmelere marka bilinirliğini arttırmak, network oluşturmak, olası satışları ve dönüşümleri arttırmak ile geliri artırmak gibi birçok potansiyel katkı sunuyor. Ancak LinkedIn potansiyeli hafife alınan ve genellikle yeterince kullanılmayan bir platformdur. Burada mevcut potansiyel değerlendirildiğinde pazarlama başarınıza büyük bir katkı sunacağınızı bilmelisiniz. Bununla beraber E-ticaret danışmanlığı alarak LinkedIn pazarlama ve birçok dijital stratejik kurgunuzu profesyonelce oluşturabilir, pazarlama hedeflerinizi büyük oranda gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazıda sizlere LinkedIn pazarlama nedir ve nasıl yapılır anlatacağız. Keyifli okumalar!

LinkedIn Pazarlama Nedir?

LinkedIn Pazarlama Nedir?

LinkedIn Pazarlama Nedir?

LinkedIn pazarlama tıpkı diğer pazarlama kanallarında olduğu gibi bağlantılar kurmak, müşteri adayları oluşturmak, marka bilinirliğini arttırmak, iş ilişkileri ve ortaklıkları geliştirmek, içerik paylaşmak ve web sitenize trafik çekmek için LinkedIn’i kullanma sürecidir.

LinkedIn bilinen sosyal medya platformlarının aksine profesyonel ağları genişletmede etkili olduğu için günümüzde birçok başarılı pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır. LinkedIn kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu kurumsal hayatın içinden geldiği için, LinkedIn pazarlama işletmeleri ve iş insanlarını odağa aldığınız bir pazarlama stratejisidir.

LinkedIn Pazarlama Nasıl Yapılır?

LinkedIn Pazarlama Nasıl Yapılır?

LinkedIn Pazarlama Nasıl Yapılır?

Aşağıda sizlere LinkedIn için en etkili 6 pazarlama stratejisini açıkladık. İnceleyelim:

1. Hedeflerinizi Tanımlayın

LinkedIn üzerinde yayınladığınız içerikler ile içeriklerinizi paylaşırken kullandığınız dil ve yaklaşım, amaçlarınız ile paralel olmalıdır. Bu nedenle hedeflerinizi net bir şekilde tanımlamak ve konumlandırmak önceliğiniz olmalıdır.

Aşağıdaki hedefler fikir verebilir:

  • Marka farkındalığı oluşturmak,
  • Öncü müşteriler yaratmak,
  • Marka bilinirliğini güçlendirmek,
  • Hedef kitlenizi yakından tanımak,
  • Ürün / hizmet satışı yapmak.

2. Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Hedef kitlenizi yakından tanımak bir LinkedIn için başarılı bir pazarlama stratejisi kurmanın en önemli adımlarındandır. Bir LinkedIn profili oluşturduktan sonra iş tanımlarınızı netleştirmek, coğrafi lokasyonu belirlemek, sektörünüze dair bilgi vermek gibi farklı parametreler belirleyerek hedef kitlenizi daha yakından tanımaya başlayabilirsiniz.

Örneğin, online pazarlarda ürün satan işletmelere yönelik danışmanlık veriyorsanız iş tanımınız “E-ticaret danışmanı” olabilir.

Hedef kitlenizi tanımlamanın yanı sıra, mevcut kitlenize yönelik derin görüler gerçekleştirmeniz ve kitlenizi analiz edebilmeniz de oldukça önemlidir. Hedef kitlenizin hangi içeriklerden hangi paylaşımlardan hoşlandığını görerek onlara ilgilerini çeken hizmetleri sunabilirsiniz.

Şirket sayfanızın analitik kısmını kullanarak hedef kitlenizin tercih ettiği içerikler hakkında fikir sahibi olabilir, profilinizi kitlenizin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirebilirsiniz.

3. Şirket Sayfası Oluşturun

LinkedIn üzerinden bir şirket sayfası oluşturmak işletmelerin kendilerini Google Haritalar’a kaydettirmesi gerektir. Şirket profili, müşterileriniz ve hedef kitleniz ile iletişime geçtiğiniz ilk yer olmakla beraber şirketinize dair ilk izlenimin sağlandığı alanlardan biridir. Bu nedenle, şirket sayfanız LinkedIn pazarlama stratejinizin en önemli parçalarından biridir.

Şirket sayfanızda çalışanlarınız, amaç ve hedefleriniz, yöneticileriniz, hizmetleriniz gibi pek çok bilgiye yer verebilirsiniz. Bu anlamda, şirket sayfanızın marka bilinirliğini etkileyecek logo, website linki, sektörel bilgi, şirket büyüklüğü ve tüm diğer önemli detayları içerdiğinden emin olmalısınız. Ziyaretçilerinize ve müşterilerinize tüm bu bilgileri şeffaflık ile iletmek hem şirketinizi daha güvenilir bi alanda konumlandıracak hem de pazarlama stratejinizi güçlendirecektir.

Diğer bir yandan, işletmenizin hizmet ve amaçlarına yönelik bir kapak fotoğrafı belirlemek de pazarlama stratejiniz için faydalı olacaktır. Şirket sayfanızı sektörel bilgi ağırlıkı anlamlı içerikler ile güncel tutarak hedef kitlenize faydalı bilgiler sunabilirsiniz.

4. Şirket Sayfanızı Optimize Edin

Tıpkı websitelerde olduğu gibi LinkedIn şirket sayfanızın da arama sorgularında görünürlüğünün artması için optimize edilmesi gerekmektedir. Bu anlamda, görünürlüğünüz ile beraber değerli dönüşümleriniz de artacağı için şirket sayfanızı optimize etmek pazarlama stratejilerinizin başında gelmelidir.

İyi kurgulanmış içerikler ve optimize edilmiş bir LinkedIn şirket sayfası, LinkedIn dışı arama sorgularında ve ilgili anahtar kelimelerde şirketinizin görünürlüğünü ve bilinirliğini arttıracaktır. Sayfanızı optimize etmek için sizlere sunduğumuz öneriler aşağıdaki gibidir:

  • Anahtar kelimelere ağırlık verin

Hedef kitlenizin sektörünüz ile ilgili yaptığı ve yapabileceği aramalardaki anahtar kelimelerin analizini yaparak bu kelimeleri içeriklerinize yerleştirin. Çünkü, anahtar kelimeler bir pazarlama stratejisinin yapıtaşlarındandır. Burada dikkat etmeniz gereken şey, eğer şirketiniz ve sayfanız nispeten yeniyse, çok fazla rekabetçi anahtar kelime kullanmamaktır. Bunun yerine arama hacmi orta-yüksek olan anahtar kelimelere daha çok yer vererek o kelimeler için görünme sıklığınızı arttırabilirsiniz.

Bu anahtar kelimeleri şirketiniz, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında içerikler oluştururken kullanmaya özen gösterin.

  • Bağlantılarınızı güçlendirerek şirket sayfanıza link verin

Dış bağlantılar sayfanızın otoritesini ve güvenilirliğini arttıracağı için arama sorgularında daha üst konumlarda sıralanmasını sağlar. Bu anlamda, websitenizde ve diğer sosyal medya kanallarınızda ilgili içeriklerde LinkedIn şirket sayfanıza bağlantı vermeye özen gösterin.

Böylelikle, şirket sayfanızın görünürlüğü artacaktır ve hedef kitlenizi büyütme şansınız olacaktır.

5. Rakip Sayfaları Analiz Edin

Herhangi bir pazarlama stratejisinde olduğu gibi LinkedIn’de de pazarlama faaliyetlerinizi daha etkin ve stratejinizi daha güçlü bir konuma getirmek için rakip analizi yapmalısınız. Rakiplerinizin kendilerini nerede konumlandırdığını ve sizin onlara kıyasla hangi aşamada olduğununuzu biliyor olmanız pazarlama stratejiniz için önemlidir.

LinkedIn’in tam da bunun için “şirket takibi” isimli bir özelliiği bulunmaktadır. Şirket takibi özelliği ile sizinle aynı ve benzer sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin bir listesine ulaşabilir; aynı zamanda ilgili şirketlerin toplam takipçileri ve büyüme oranları gibi birkaç önemli metriğe ulaşım sağlayabilirsiniz.

Rakip sayfaları analiz etmek bu sayfalar ile aranızda ne kadar fark bulunduğunu anlamanıza yardımcı olur ve rakip sayfaların olumlu etki yaratan özelliklerini kendi sayfanıza entegre edebilirsiniz.

6. İlgi Çekici Paylaşımlar Yapın

Bir hedef kitle belirlemek kolay olsa da mevcut hedef kitleyi sayfanızda tutmak oldukça zorlu bir iştir. Bu nedenle, hedef kitlenize onlarla aynı frekansta olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir. Bunun yolu ise anlamlı ve ilgi çekici paylaşımlar sunmaktan geçiyor.

Unutmamalısınız ki LinkedIn insanların diğer sosyal mecralarda olduğu gibi eğlenmek ve hoş vakit geçirmek için kullandığı bir kanal değildir. Aksine, hedef kitleniz kurumsal bir sosyal medya kanalı olan LinkedIn’e bilgilendirici içerikler görmek için giriyor.

Bu anlamda, içeriklerinizin kalitesi ve güvenilirliği doğrudan pazarlama stratejinize etki edecektir. Şeffaf ve doğru bilgiler sunmanın yanı sıra sektördeki son gelişmelere yer vermeniz hedef kitlenizin sayfanızda daha çok zaman geçirmek istemesini sağlayacaktır.

LinkedIn Pazarlama Neden Önemlidir?

LinkedIn Pazarlama Neden Önemlidir?

LinkedIn Pazarlama Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama çalışmalarında işletmeler genellikle sosyal medya pazarlama çalışmaları söz konusu olduğunda tüm kaynaklarını büyük üçlüye, yani Facebook, Instagram ve Twitter’a yatırma eğiliminde olur. Bu kanallar, hedef kitlenize ulaşmak ve trafiğinizi arttırarak değerli dönüşümler elde etmek için harika platformlardır. Ancak pazarlama stratejilerinizde LinkedIn’i hariç tutmak işinize büyük bir zarar verebilir. Dünyanın en büyük profesyonel ağı olan LinkedIn, Facebook ve Twitter’dan %227 daha etkili müşteri adayı oluşturur. Bu nedenle, LinkedIn işletmeniz ve işiniz için oldukça önemli bir platformdur.

LinkedIn kurumsal bir alandır ve bu anlamda firmanızın tanıtımı için eşsiz bir mecra potansiyeli taşır. LinkedIn üzerinden sürdüreceğiniz pazarlama faaliyetleri ile markanızın kurumsal anlamda ve tüketiciler arasında bilinirliğini artırabilirsiniz. LinkedIn’i doğru kullanarak diğer işletmeler ile iş birliği kurabilir ve doğrudan satış rakamlarınızı yükseltebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, LinkedIn üzerinden şirketinizin vizyonuna ve niteliklerine uygun iş ilanları yayınlayabilir, şirketinizdeki açık pozisyonlara uygun nitelikli çalışma arkadaşları kazanabilirsiniz.  Dolayısıyla LinkedIn üzerinden yürüteceğiniz pazarlama çalışmaları hem ilan verme hem de işe alım süreçlerinin başarısını da artıracaktır.