E-ticaret

E Ticaret Yönetimi Nasıl Yapılmalı?

9k=

E-ticaretin bu kadar yaygın olduğu bir dönemde, e ticaret yönetimi, hem bireysel hem de kurumsal düzeyde oldukça kritik bir öneme sahiptir. Küresel çapta etkili olan Covid-19 pandemisi sebebiyle dünyamızın ekonomik yapısı da derinden etkilendi. Bu değişim, insanların alışveriş alışkanlıklarında da köklü dönüşümlere sebep olmuştur. E-ticaret, artık sadece tercih sebebi değil, aynı zamanda karlılıklarını koruyarak piyasada kalmak isteyen markalar için bir zorunluluktur. Bu zorunluluk, adına e ticaret yönetimi denilen, nispeten yeni bir iş yönetimi alanını da ortaya çıkarmıştır. Bu yeni iş yönetimi alanı, markalar için o kadar önemlidir ki, birçok marka bu işi profesyonel olarak yürüten bir E-Ticaret Danışmanlığı ile birlikte çalışmaktadır. Biz de e ticaret yönetiminin son dönemlerde gitgide artan bu önemine istinaden sizleri derinlemesine bilgilendirecek bir yazı hazırladık. İyi okumalar.

E Ticaret Yönetimi Nedir?

E ticaret yönetimi, işletmelerin, fiziksel mağazalarının dışında, çevrimiçi mağazalarının her birinin yönetimine verilen bir isimdir. E ticaret yönetimi sayesinde işletmelerin, birden fazla e-ticaret platformu üzerinde yer alan çevrimiçi mağazalarına ait her türlü yönetimsel süreç uzmanlıkla ele alınır. Bir markanın e-ticaret platformlarında rekabetçi kalabilmesi adına tek bir çevrimiçi platformda satış yapması asla yeterli değildir. Bu sebeple, gerek bireysel gerekse de kurumsal markalar için birden fazla e-ticaret platformunda faaliyet göstermek son derece önemlidir. Fakat, bu süreci idare etmek de bir o kadar uzmanlık gerektiren ve zor bir konudur. İşte, bu süreçlerin uzmanlıkla ele alınarak idare edilmesine iş dünyasında verilen ad e ticaret yönetimidir. Peki e ticaret yönetimi nasıl yapılır? Haydi şimdi bu sorunun cevabını verelim.

E Ticaret Yönetimi Nasıl Yapılır?

Biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi, e ticaret yönetimi, özellikle kurumsal ölçekteki markaların ciddiyetle ele almaları gereken bir iş sürecidir. Peki, bu kritik iş sürecinde neler yapılmaktadır? E-ticaret yönetimi ne gibi aşamalardan oluşur? Bu yazımızda sizlere e ticaret yönetimi konusunda yardımcı olabilecek ipuçlarını içeren mini bir liste hazırladıkBaşlamadan önce e ticaret yönetiminin kesinlikle geleneksel ticari faaliyetlerin yönetim süreçlerine benzemediğini belirtmiş olalım. Listemizde belirtmiş olduğumuz ipuçlarını uygulayarak e-ticaret girişiminize iyi bir başlangıç yapabileceğinizi düşünüyoruz. Fakat daha büyük ölçekli kurumsal markalar için profesyonel bir destek almanın kritik bir zorunluluk olduğunu da belirtmek isteriz. Haydi öyleyse sizleri daha fazla bekletmeden başlayalım.

E ticaret Siteleri İçin Yönetim İpuçları

Site Yüklenme Hızını Artırın

Web sitelerinin yüklenme hızları yalnızca e ticaret yönetimi konusunda önem arz etmez. Yüklenme hızı, web aleminde yer alan her türlü platform ve web sitesinin başarısı için son derece kritik bir role sahip önemli bir etkendir. Web sitesinin yüklenme hızının önemini Google’ın yürütmüş olduğu bir araştırmaya ait istatistiksel verilerle daha anlaşılır bir şekilde açıklayabiliriz. 2015 senesine ait verilere göre, Google, tıklanma sonrasında açılması 3 saniyeden fazla süren web sitelerinin hemen kapanma oranlarının %82 olduğunu belirtmiştir. Günümüz koşullarında bu oranların daha yüksek olduğunu kolaylıkla varsayabiliriz. Bu durumda, herhangi bir web sitesinin başarılı olabilmesi adına karşılaması zorunlu olan ilk ve en önemli kriter, web sitesinin 3 saniyeden daha kısa bir sürede açılabiliyor olmasıdır. Bunu sağlamak için gerçekleştirebileceğiniz birçok optimizasyon bulunmaktadır. Web sitenizi optimize ederek hızını maksimize edebilmeniz için henüz tasarım aşamasında oldukça titiz çalışmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Aksi halde, web sitenizin tasarımını sonradan optimize etmek sizin için çok daha zor ve vakit alan bir süreç olabilir.

Ürünlerinizle İlgili İçerik Sayısını Artırın

Ürün çeşitliliği, e-ticarette başarılı olmanın anahtarıdır. Fakat müşterilerinizin ne satın almakta olduklarıyla ilgili çok daha fazla ve detaylı bilgi sahibi olmak isteyeceklerinden emin olabilirsiniz. Peki, bu ne anlama geliyor? Bunu sağlamak için neler yapabilirsiniz? Her şeyden önce, müşterilerinizi, ürün ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi yapabilmek adına açıklayıcı ve bilgi verici içerikler üretmelisiniz. Bu içerikler, potansiyel müşterilerinize, ürünleriniz hakkında bilgi vermekle kalmaz, aynı zamanda onları, ürünlerinizi satın almaya ikna etme konusunda da önemli rol oynarlar. Bu sebeple, e-ticaret platformunuzda yer alacak ürünlerinizle ilgili içerikleri oluştururken hem bilgi verici hem de hedef kitlenizi harekete geçirici bir dil kullanmakta olduğunuzdan emin olmalısınız. İçeriklerinizle ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise SEO konusudur. Ürünlerinizle ilgili üretmiş olduğunuz içeriklerin SEO uyumlu olmaları, onları arama motoru sonuç sayfasında daha üst sıralara çıkarma konusunda etkili bir rol oynayacaktır.

İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturun

İçerik pazarlama stratejileri, başarılı bir e ticaret yönetimi konusunda önemli bir rol oynayabilir. Etkili bir içerik pazarlama stratejisi sayesinde ürün içeriklerinizi arama motorlarında ve sosyal medya platformlarında daha da ön plana çıkarabilirsiniz. Bu da e-ticaret platformlarınızda satmakta olduğunuz ürünlerinizin hedef kitlenize daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır. Bu sayede hem çevrimiçi mağazanızın çekmiş olduğu trafik hem de dönüşüm oranları da önemli ölçüde artacaktır. Etkili bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmanın yolu, sürekli içerik üretimi ve bu içeriklerin çevrimiçi kanallarda aktif olarak dağıtımından geçmektedir.

Sosyal Medya Yönetim Planınızı Hazırlayın

Sosyal medya, pazarlamış olduğunuz ürün ve hizmetlerinizi hedef kitlenize ulaştırabilmeniz adına oldukça etkili olabilir. Hedef kitlenizin hangi kanallarda daha fazla vakit geçirmekte olduklarını tespit ederek pazarlama faaliyetlerinizi o kanallar üzerinde yoğunlaştırmak son derece karlı bir iş olabilir. Sosyal medya pazarlamasının en güzel yanı da kimi zaman cüzi miktarlarda ücretler gerektirse de çoğu zaman tamamen ücretsiz olmasıdır. Hemen hemen her sosyal medya platformunda bir kanala sahip olmaya özen gösterin. Bu kanalların yönetimini de ya bu işte uzmanlaşmış bir sosyal medya danışmanına bırakın ya da takviminizi bu kanalları ihmal etmeyeceğiniz bir şekilde düzenleyin.

Fiyatlandırma Politikalarınızı Belirleyin

Ürünlerinizi doğru bir şekilde fiyatlandırabilmek için etkili bir piyasa araştırması gerçekleştirmelisiniz. Piyasa araştırmanızı yaparken rakip e-ticaret sitelerinin de fiyatlarından faydalanabilirsiniz. Satmakta olduğunuz ürün ve hizmetlerin fiyatları, hem işletmenizin karlılığını koruyacak hem de müşterilerinizin bütçelerini aşmayacak düzeyde olmalıdır. Bu sebeple, ürün fiyatlandırma politikanızı, daha e-ticaret platformunuzda satacağınız ürünlerinizi belirlerken oluşturmalı ve bu koşulları karşılayabilecek en uygun ürünleri tercih etmelisiniz. Ürünlerinizi tercih ederken ve onların fiyatlarını belirlerken, satmak istediğiniz ürünler için piyasadaki rekabet koşullarını analiz etmeyi ve göz önünde bulundurmayı da ihmal etmeyin.

İade Politikalarınızı Oluşturun

E ticaret yönetiminin başarılı olabilmesinde etkili olan bir diğer önemli husus da iade politikalarının belirlenmesidir. Her müşteri, satın alacağı ürünleri hangi koşullar altında iade edebileceğini önceden bilmek ister. Bu sebeple siz de satışını yapmakta olduğunuz ürünlerin iade politikalarını mutlaka önceden belirleyin. İade politikalarınızı belirledikten sonra da bunları düzgün içerikler halinde her ürün sayfasında belirtin. Bunun yanı sıra satış yapmakta olduğunuz e-ticaret platformunda iade politikalarınızı daha detaylı bir şekilde açıklayan ayrı bir web sayfasına da yer verin. Böylece müşterileriniz, satın alacakları ürünleri hangi koşullarda iade edebileceklerini bilerek gönül rahatlığıyla alışverişlerini yapabileceklerdir. Bu durum hem sizi hem de onları satış sonrasında meydana gelebilecek olumsuzluklardan büyük ölçüde koruyacaktır.