E-ticaret

E Ticaret Yönetimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

PId6Wf0ZvgwjYAAAAA==

E ticaret yönetimi temel olarak geleneksel ticaret yönetiminden ayrılır. Çünkü e-ticarette, satış ve pazarlama süreçleri tamamen farklıdır. Alışveriş işlemlerinin tamamen çevrimiçi ortamlarda gerçekleştiği e-ticarette hem para hem de veri akışı aynı şekilde tamamen sanaldır. E-ticaret dendiği zaman akla genel olarak internet üzerinden fiziksel ürün satışı gelmektedir. Fakat internet üzerinden kolayca gerçekleştirilen her türlü ticari işlem de e-ticaret kapsamında değerlendirilebilir.

Online ticaretin tarihi günümüzden neredeyse çeyrek asır öncesine kadar uzanmaktadır. Dünya genelinde gerçekleştirilen ilk online satışın tarihi 1994’tür. Bu işlem, NetMarket isimli bir Amerikan perakende sitesi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten itibaren internet üzerinden satış, yani e-ticaret, dünya çapında yaygınlaşarak gelişmeye devam etti.

E Ticaret Yönetimi

Biraz önce bahsetmiş olduğumuz gibi, e-ticaret, geleneksel ticaret metotlarında bulunmayan birçok unsura sahiptir. İşte bu unsurların uyumlu bir şekilde yönetilmesine e ticaret yönetimi denir. Bir e-ticaret platformu, kullanıcılara çok sayıda farklı çevrimiçi alışveriş seçeneği sunar. Kullanıcılar da bu seçenekler arasından daima en cazip fiyata sahip olanını seçme eğilimindedirler. Fakat en cazip fiyata sahip olan ürünü satıyor olsanız da müşterilerin sizden alışveriş yapması için platformunuzun belli başlı kriterleri karşılıyor olması gerekir. Bu kriterlerin en başında ise güven gelmektedir. Daha sonra platformunuzun sunmuş olduğu ödeme seçenekleri gibi özellikler de müşterilerin sizi tercih etmesinde rol oynayan önemli kriterlerden birisidir. İşte bu kriterlerin tamamının yönetimine e ticaret yönetimi denir. E ticaret yönetimi konusunda size yardımcı olabilecek metotlarımızı açıklamadan önce E Ticaret Danışmanlığı alanında hizmet sağlayan bir ajanstan da bu konuda destek alabileceğinizi belirtelim. O halde şimdi iyi bir e ticaret yönetimi için uygulayabileceğiniz etkili metotları sırasıyla açıklayalım.

Site Yüklenme Hızını Artırın

Bu durum sadece e ticaret yönetimi için geçerli değildir. Bir web sitesinin yüklenme hızı, kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Google’ın yayınlamış olduğu bir araştırmaya göre 3 saniyeden daha geç açılan web sitelerinin hemen kapatılma oranları %72’den fazladır. Yani, web sitenizin açılması için potansiyel müşterileriniz size sadece 3 saniye veriyor. Bu yüzden web sitenizi 3 saniyede açılacak bir şekilde tasarlamalısınız. Aynı şekilde, web sitenizi, duyarlı tasarım ve tembel yüklenme gibi özelliklerle de tasarlarsanız, kullanıcılarınızın web sitenizde daha hızlı gezinmesini de sağlamış olursunuz.

Ürünlerinizle İlgili İçerik Sayısını Artırın

Başarılı bir e ticaret yönetimi sergilemenin en önemli yollarından birisi de kullanıcılarınızı, yani potansiyel müşterilerinizi satmış olduğunuz ürünler ile ilgili yetirince bilgilendirebilmektir. Bunu yapabilmenin en etkili yolu da e-ticaret platformunuzda satmakta olduğunuz ürünlerinizle alakalı içerikler üretmektir. Ürünleriniz ile alakalı içerikler, müşterilerinizin kafalarındaki soruları gidermeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, bu içerikler sayesinde potansiyel müşterileri, ürünlerinizi satın alma konusunda da teşvik edebilirsiniz. E-ticaret platformunuzda yer alan ürünler için içerikler hazırlarken SEO kurallarına uymaya daima özen gösterin. Bu, sizi arama motorlarının sonuç sayfalarında daha üst sıralara taşıyacaktır. Bu noktada tek bir içerik formatında kalmamak da müşterilerinizi etkileme konusunda size yardımcı olacaktır. Yani, her zaman görsellerin gücünden yararlanabilirsiniz.

İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturun

SEO uyumlu ve etkili içerikler oluşturdunuz. Peki, bu içerikleri nasıl pazarlayacaksınız? Eğer içeriklerinizi potansiyel müşterilerinize iletemezseniz, ürünlerinizden asla haberdar olamazlar. Bu yüzden etkili bir içerik pazarlama stratejisi oluşturarak içeriklerinizi çok daha geniş kitlelere eriştirebilmelisiniz. Böylece hem potansiyel müşterilerinizi bilgilendirecek hem de ürünleriniz için talep yaratma fırsatına sahip olacaksınız. Kısacası, içerikleriniz marka tanınırlığınızı artırmanız için anahtar rol oynamaktadır.

Sosyal Medya Yönetim Planınızı Hazırlayın

Sosyal medya hem geleneksel hem de online ticaret konusunda günümüzün en önemli pazarlama araçlarından birisi konumumda. Sosyal medyanın bu etkiye sahip olmasının başlıca sebebi ise hemen hemen her sosyal platformun milyarları bulan kullanıcı sayısı. Bu rakamlarda hiç bir abartma olmadığına emin olabilirsiniz. Facebook, Instagram, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya platformları, büyük bölümü aktif olan bir milyar civarında kullanıcı sayısına sahipler. Diğer popüler sosyal medya platformlarının da onlardan aşağı kalır yanı yok. Nereden bakarsanız bakın, bu devasa rakamlar size muhteşem pazarlama fırsatları sunmaktadır. Üstelik tamamen ücretsiz!

Eğer sosyal medya platformları üzerinde hedef kitle araştırmanızı doğru bir şekilde yaparsanız, hiç bir ücret ödemeden bile etkili bir sosyal medya pazarlama kampanyası yürütebilirsiniz. Bunun dışında sosyal medya platformları birçok ücretli pazarlama ve reklam kampanyası fırsatı da sunmaktadır. Kampanyanızın hedeflerine ve bütçesine bağlı olarak sosyal medyada ücret karşılığında etkili bir reklam kampanyası da yürütebilirsiniz.

Fiyatlandırma Politikalarınızı Belirleyin

Bildiğiniz gibi ticaret denildiği zaman akla ilk gelen şeylerden birisi de rekabettir. Rekabet konusunda kendi platformunuza avantaj sağlamak için de etkili bir fiyatlandırma politikası izlemelisiniz. Bu yüzden, e-ticaret platformunuzda bir ürün satmaya karar verirken, mutlaka rakip araştırması yaparak o ürün için en ideal fiyatı belirlemelisiniz. Etkili bir fiyatlandırma stratejisi oluşturmak her zaman karlılık oranınızı artırmak anlamına gelmez. Bu sebeple, fiyatlandırma stratejilerinizi her zaman karlılık oranlarınızı artırmaya yönelik belirlerseniz stratejinizin başarılı olma şansını azaltırsınız. Etkili bir fiyatlandırma stratejisi aynı zamanda karlılık oranınızı korumayı hedeflemelidir. Bu da rekabette başarılı olmanıza yardımcı olabilecek önemli bir etkendir.

İade Politikalarınızı Oluşturun

Her satış süreci başarılı sonuçlanacak diye bir kural yoktur. Bu yüzden, her ne kadar kaliteli ürünler satarsanız satın, bazı satışlarınızın iade edileceğinden emin olabilirsiniz. Bunun birçok sebebi olabilir. Müşterileriniz ürünün kalitesi konusunda memnun kalmamış olabilir. Her ticari faaliyette olabileceği gibi, ürününüz müşterinizin eline pek çok sebepten dolayı arızalı veya hasar görmüş bir şekilde de ulaşmış olabilir. Bu ve buna benzer sebeplerden dolayı hem müşterilerinizi memnun edebilecek hem de karlılığınızı koruyabilecek iyi bir iade politikası izlemelisiniz. Tüketiciler, bir şey satın almadan önce hangi koşullarda iade edebileceklerini önceden bilmek isterler. Bu yüzden, e-ticaret platformunuzda mutlaka iade koşullarının yer aldığı bir web sayfası bulundurun.

Sipariş Takibi ve Gönderimi

E-ticaret yönetimi dendiği zaman akla gelen en önemli süreçlerden birisi de sipariş gönderimi ve takibidir. Müşterilerin satın almış oldukları ürünlerin gönderimini hızlı bir şekilde sağlayabilmelisiniz. Siparişlerin müşterilere zamanında ulaşıp ulaşmadığından emin olmak için de düzenli olarak kontroller gerçekleştirmelisiniz. Bu süreçlerin daha etkili ilerlemesini istiyorsanız bir kargo firması ile de anlaşabilirsiniz. Anlaşmalı olduğunuz kargo firması ürünlerinizi, tedarik merkezinden alarak en kısa sürede müşterilerinize iletecektir. Tek yapmanız gereken güvenilir ve hızlı bir kargo firmasıyla anlaşmak ve sonrasında siparişlerinizin takibini yapmak.

Finans Yönetim

Finans yönetimi, e ticaret yönetiminden ayrı tutamayacağınız önemli bir konudur. Etkili bir finans yönetiminin ilk kuralı elinizdeki sermayeyi doğru bir şekilde değerlendirebilmektir. Sermayeyi verimli bir şekilde değerlendirmek, karlılık oranlarınızı artırmanın anahtarıdır. İşletmenizin finansal durumunu artıda tutabilmek adına yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Finans yönetiminde gelir gider takibine her zaman öncelik verin.
  • Etkili bir finans takibi için aylık finansal raporlamalar oluşturun.
  • Vergi takibinizi aksatmayın ve ödemelerinizi zamanında yapmaya özen gösterin.
  • Kargo ve depo maliyetlerini takip edin.